Sociální demokraté a lidovci se v Rakousku dohodli na nové vládě

Po třech měsících vyjednávání je v Rakousku rozhodnuto o nové vládě. Sociální demokraté (SPÖ) a lidovci (ÖVP) utvoří velkou koalici. Vítězná sociální demokracie přenechala lidovcům většinu klíčových resortů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Wolfgang Schüssel, Alfred Gusenbauer | Zdroj: ČTK

Poprvé v historii velké koalice nemá strana spolkového kancléře ministerstvo financí. Poraženým lidovcům připadnou také resorty zahraničí, vnitra či zdravotnictví.

Každá strana bude mít sedm ministrů a tři státní tajemníky. Vláda se tak rozšíří z devatenácti na 20 členů, což bude o 17.000 eur měsíčně dražší. Konkrétní jména ministrů kabinetu zatím šéfové SPÖ a ÖVP neprozradili.

Dva hlavní předvolební sliby sociálních demokratů - zrušit placení studia na univerzitách a stornovat nákup předražených vojenských stíhaček - vyřešil budoucí spolkový kancléř Alfred Gusenbauer kompromisem.

Poplatky na univerzitách zůstanou, ale studenti, kteří nechtějí nebo nemohou platit, dostanou v sociální a vzdělávací oblasti možnost si je takzvaně odpracovat. Otázka vojenských stíhaček Eurofighter byla odložena na pozdější dobu.

V parlamentních volbách, jež se uskutečnily 1. října, porazila Gusenbauerova sociálnědemokratická strana lidovce dosavadního lidoveckého kancléře Wolfganga Schüssela jen o 1,5 procenta.

Marie Woodhamsová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme