Sociální demokraté ztratili ve Vídni absolutní většinu

Nuda ve Vídni skončila - tak by se daly s nadsázkou zhodnotit výsledky včerejších vídeňských zemských voleb. Po desítkách let absolutní nadvlády sociálních demokratů čeká vídeňskou radnici nová koaliční vláda. A možná i s novým partnerem - Stranou zelených.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vídeňská radnice | Foto: Fotobanka Stock.xchng, Elisabeth Fuchs

Velkým vítězem voleb ve Vídni jsou populisté ze strany Svobodných. Skončili sice druzí, ale s dvojnásobným ziskem oproti minulým volbám. Obdrželi 27 procent hlasů.

Přestože sociální demokraté přišli o absolutní většinu na vídeňské radnici, se 44 procenty hlasů volby suverénně vyhráli. Vídeň byla poslední spolkovou zemí v Rakousku, kde sociální demokraté absolutní většinu doposud měli.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hlasování ve Vídni sledoval zpravodaj Českého rozhlasu Vojtěch Berger

„Každopádně to, že jedna strana vládne jednomu městu nebo jedné spolkové zemi prakticky 70 let téměř neomezeně, jak to bylo v případě sociální demokracie a Vídně, to jen těžko snese nějaké srovnání s nějakým městem jinde ve světě,“ poznamenal na Rádiu Česko zpravodaj Českého rozhlasu Vojtěch Berger.

K dalšímu vládnutí tak budou sociální demokraté potřebovat koaličního partnera. Kdo se jím stane, má být podle vídeňského starosty jasné do konce listopadu.

Svobodní dál v politické izolaci

Rozhodně koaličním partnerem nebudou Svobodní, přestože dokázali svůj zisk oproti minulým volbám před 5 lety prakticky zdvojnásobit.

Přehrát

00:00 / 00:00

Výsledky voleb ve Vídni komentoval zpravodaj ČRo Vojtěch Berger i v Ozvěnách dne Radiožurnálu

Ziskem 27 procent hlasů se jim povedlo navázat na nejúspěšnější éru strany pod vedením známého populisty Jörga Haidera, kdy v 90. letech Svobodní bodovali po celém Rakousku včetně Vídně. V hlavním městě tehdy atakovali hranici 30 procent hlasů.

Přesto Svobodní pořád platí do určité míry za nebezpečnou populistickou stranu, s níž si ostatní politické strany nechtějí ‚špinit ruce‘, a ani vítězná sociální demokracie si nedovolí vzít je ve Vídni do koalice.

„Za tuhletu řekněme neakceptovatelnost Svobodných může do velké míry jejich šéf Heinz-Christian Strache. On má velmi pozoruhodný životopis, je to vyučený zubní technik, v mládí měl kontakty s neonacistickou scénou. Dnes má v politice – a proto je známý – neustále tvrdé narážky na imigranty, čili je to velmi kontroverzní osoba,“ připomněl Vojtěch Berger v Ozvěnách dne Radiožurnálu.

Pro společné vládnutí v hlavním městě tak připadají v úvahu buď Zelení, anebo jakási obdoba celostátní celorakouské velké koalice. To znamená, že by sociální demokracie do koalice přibrala ještě lidovce. Ti ovšem v nedělních volbách zaznamenali nejhorší poválečný výsledek, zhruba 13 procent hlasů.

Vojtěch Berger, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme