Sociální demokraté ztratili ve Vídni absolutní většinu

Nuda ve Vídni skončila - tak by se daly s nadsázkou zhodnotit výsledky včerejších vídeňských zemských voleb. Po desítkách let absolutní nadvlády sociálních demokratů čeká vídeňskou radnici nová koaliční vláda. A možná i s novým partnerem - Stranou zelených.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vídeňská radnice | Foto: Fotobanka stock.xchng, Elisabeth Fuchs

Velkým vítězem voleb ve Vídni jsou populisté ze strany Svobodných. Skončili sice druzí, ale s dvojnásobným ziskem oproti minulým volbám. Obdrželi 27 procent hlasů.

Přestože sociální demokraté přišli o absolutní většinu na vídeňské radnici, se 44 procenty hlasů volby suverénně vyhráli. Vídeň byla poslední spolkovou zemí v Rakousku, kde sociální demokraté absolutní většinu doposud měli.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hlasování ve Vídni sledoval zpravodaj Českého rozhlasu Vojtěch Berger

„Každopádně to, že jedna strana vládne jednomu městu nebo jedné spolkové zemi prakticky 70 let téměř neomezeně, jak to bylo v případě sociální demokracie a Vídně, to jen těžko snese nějaké srovnání s nějakým městem jinde ve světě,“ poznamenal na Rádiu Česko zpravodaj Českého rozhlasu Vojtěch Berger.

K dalšímu vládnutí tak budou sociální demokraté potřebovat koaličního partnera. Kdo se jím stane, má být podle vídeňského starosty jasné do konce listopadu.

Svobodní dál v politické izolaci

Rozhodně koaličním partnerem nebudou Svobodní, přestože dokázali svůj zisk oproti minulým volbám před 5 lety prakticky zdvojnásobit.

Přehrát

00:00 / 00:00

Výsledky voleb ve Vídni komentoval zpravodaj ČRo Vojtěch Berger i v Ozvěnách dne Radiožurnálu

Ziskem 27 procent hlasů se jim povedlo navázat na nejúspěšnější éru strany pod vedením známého populisty Jörga Haidera, kdy v 90. letech Svobodní bodovali po celém Rakousku včetně Vídně. V hlavním městě tehdy atakovali hranici 30 procent hlasů.

Přesto Svobodní pořád platí do určité míry za nebezpečnou populistickou stranu, s níž si ostatní politické strany nechtějí ‚špinit ruce‘, a ani vítězná sociální demokracie si nedovolí vzít je ve Vídni do koalice.

„Za tuhletu řekněme neakceptovatelnost Svobodných může do velké míry jejich šéf Heinz-Christian Strache. On má velmi pozoruhodný životopis, je to vyučený zubní technik, v mládí měl kontakty s neonacistickou scénou. Dnes má v politice – a proto je známý – neustále tvrdé narážky na imigranty, čili je to velmi kontroverzní osoba,“ připomněl Vojtěch Berger v Ozvěnách dne Radiožurnálu.

Pro společné vládnutí v hlavním městě tak připadají v úvahu buď Zelení, anebo jakási obdoba celostátní celorakouské velké koalice. To znamená, že by sociální demokracie do koalice přibrala ještě lidovce. Ti ovšem v nedělních volbách zaznamenali nejhorší poválečný výsledek, zhruba 13 procent hlasů.

Vojtěch Berger, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme