Société Générale žaluje bývalého zaměstnance. Kvůli miliardovým únikům

V pařížském justičním paláci dnes začal ostře sledovaný soudní proces. Společnost Société Générale žaluje svého bývalého zaměstnance, že ji připravil bezmála o pět miliard eur. Začátek procesu provázel mimořádný zájem veřejnosti a médií.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jerome Kerviel | Foto: AFP

Po příchodu do justičního paláce nebylo na obžalovaného Jerôma Kerviela přes desítky mikrofonů a televizních kamer téměř vidět. Bývalý makléř Société Générale měl neschválenými operacemi připravit svého zaměstnavatele o miliardy eur a taky o důvěru.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ředitel evropského studijního programu Pařížského institutu politických věd Lukáš Macek v pořadu Stalo se dnes.

„Podle obžaloby vytvořil celý systém falšování dokumentů přístupu k počítačům, ke který přístup neměl. Díky tomu prováděl velmi riskantní spekulativní operace, které se mu v určitý moment vymkly z kontroly,“ upřesnil ředitel evropského studijního programu Pařížského institutu politických věd Lukáš Macek.

Samotný bankéř se hájí tím, že jeho tehdejší zaměstnavatel, tedy Société Générale, musela o finančních machinacích vědět. Její vedení ale přivíralo oči, protože tehdy jeho transakce vydělávaly. „U soudu dokonce Kerviel naznačil, že byl svými nadřízenými nabádán, aby tímto způsobem postupoval,“ řekl Macek.

Banka podobná nařčení odmítá. Banka přiznala pouze to, že některé její kontrolní mechanismy byly nefunkční, ale jinak že se jedná o iniciativu jednotlivce, která má ryze kriminální rozměr.

Kerviela obhajuje jeden z nejznámějších pařížských právníků, který často přijímá na první pohled komplikované případy.

Pokud soud uzná Kerviela vinným, hrozí mu pět let vězení a pokuta 375 tisíc eur. Někdejší bankovní makléř dnes pracuje v malé počítačové firmě a bere 2300 eur měsíčně. Soudní proces má trvat tři týdny.

Jan Pokorný, Veronika Sedláčková, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme