Sojuz poslala do stepi technická závada

Dramatické dubnové přistání modulu ruské kosmické lodi Sojuz TMA-1 zavinila technická závada. Závěr vyšetřovací komise dnes oznámil její šéf Nikolaj Zelenščikov. Rusko-americká posádka Sojuzu se vracela z mise na Mezinárodní kosmické stanici, která byla vůbec první od katastrofy raketoplánu Columbia.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kosmická loď Sojuz | Foto: NASA

Na příliš příkrou balistickou dráhu se při přistávacím manévru dostal modul s kosmonauty kvůli selhání kontrolního systému, který monitoruje sestup kosmických lodí. Přístroj je používán na sestupných modulech ruských kosmických lodí dvacet let.

Nešlo tedy o lidskou chybu, jak uváděla jedna z verzí pro napětím a nervozitou provázené přistání ruského kosmonauta Budarina a jeho dvou amerických kolegů v Kazašské stepi asi 500 kilometrů od původně plánovaného místa. Bezprostředně po přistání kosmonautů někteří ruští představitelé výzkumu tvrdili, že nestandardní manévr mohl způsobit jeden z Američanů aktivací nesprávného ovládacího tlačítka na řídícím pultu sestupného modulu.

Výměna kosmonautů na Mezinárodní kosmické stanici měla původně proběhnout už v březnu, ale kvůli únorové tragédii raketoplánu Columbia, při níž zahynulo sedm členů posádky, americký Národní úřad pro letectví a vesmír pozastavil veškeré lety raketoplánů. Mezinárodní kosmická stanice je nyní odkázána na lety ruských raket.

Petr Voldán, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme