Sojuz přivezl na ISS novou posádku
Ruská raketa Sojuz úspěšně dorazila na Mezinárodní kosmickou stanici. Američan John Phillips a Rus Sergej Krikaljov vystřídají své kolegy a zahájí novou, již jedenáctou misi, která bude trvat půl roku. Během ní by kosmonauti poprvé od katastrofy Columbie mohli přivítat na ISS americký raketoplán.
Sojuz TMA-6 odstartoval v pátek nad ránem z kazašského Bajkonuru a se stanicí ISS se spojil dnes ve 04:20 SELČ. O tři hodiny později vstoupili Krikaljov, Phillips a Ital Roberto Vittorio na palubu stanice.
Na palubě ISS uvítali své nástupce tradičně chlebem a solí ruský kosmonaut Saližan Šaripov a jeho americký kolega Leroy Chiao, kteří strávili ve vesmíru půl roku. Na zemi se vrátí 25. dubna spolu s Vittoriem, jehož mise na ISS je jen osmidenní.
Nová osádka si nejprve prohlédla stanici a seznámila se s evakuačním plánem pro případ nouze. Ze Sojuzu kosmonauti přenesli na ISS náklad, který obsahuje vědecké aparatury, palubní dokumentaci, osobní věci kosmonautů a čerstvé ovoce. Starousedlíci naopak pokračovali v přípravách na návrat.
Během pobytu Krikaljova a Phillipse by se měly uskutečnit dva zkušební lety raketoplánů k ISS. Pokud budou úspěšné, rozšíří se počet členů stálých posádek orbitálního komplexu ze současných dvou na tři.
Zástupce šéfa amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír Fred Gregory po úspěšném spojení Sojuzu s ISS řekl, že se návrat letů raketoplánů blíží. "Doufám, že ho budeme schopni vyslat v prvním možném termínu," uvedl. Podle jeho slov by to mohlo být mezi 15. květnem a 3. červnem.
Lety amerických raketoplánů byly přerušeny před dvěma roky poté, co se Columbia při návratu na Zem 1. února 2003 rozlomila a zahynula přitom sedmičlenná posádka. Od té doby dopravovaly čerstvé zásoby na vesmírnou stanici jen ruské lodě Sojuz.
Hlavním úkolem Krikaljova a Phillipse bude sledovat zvenčí a dokumentovat přibližovací manévr raketoplánu Discovery. Kromě toho bude posádka tradičně provádět vědecké experimenty, z nichž 70 procent je z oblasti lékařství.