Sojuz přivezl na ISS novou posádku

Ruská raketa Sojuz úspěšně dorazila na Mezinárodní kosmickou stanici. Američan John Phillips a Rus Sergej Krikaljov vystřídají své kolegy a zahájí novou, již jedenáctou misi, která bude trvat půl roku. Během ní by kosmonauti poprvé od katastrofy Columbie mohli přivítat na ISS americký raketoplán.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

John Phillips

John Phillips | Zdroj: ČTK

Sojuz TMA-6 odstartoval v pátek nad ránem z kazašského Bajkonuru a se stanicí ISS se spojil dnes ve 04:20 SELČ. O tři hodiny později vstoupili Krikaljov, Phillips a Ital Roberto Vittorio na palubu stanice.

Na palubě ISS uvítali své nástupce tradičně chlebem a solí ruský kosmonaut Saližan Šaripov a jeho americký kolega Leroy Chiao, kteří strávili ve vesmíru půl roku. Na zemi se vrátí 25. dubna spolu s Vittoriem, jehož mise na ISS je jen osmidenní.

Nová osádka si nejprve prohlédla stanici a seznámila se s evakuačním plánem pro případ nouze. Ze Sojuzu kosmonauti přenesli na ISS náklad, který obsahuje vědecké aparatury, palubní dokumentaci, osobní věci kosmonautů a čerstvé ovoce. Starousedlíci naopak pokračovali v přípravách na návrat.

Během pobytu Krikaljova a Phillipse by se měly uskutečnit dva zkušební lety raketoplánů k ISS. Pokud budou úspěšné, rozšíří se počet členů stálých posádek orbitálního komplexu ze současných dvou na tři.

Zástupce šéfa amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír Fred Gregory po úspěšném spojení Sojuzu s ISS řekl, že se návrat letů raketoplánů blíží. "Doufám, že ho budeme schopni vyslat v prvním možném termínu," uvedl. Podle jeho slov by to mohlo být mezi 15. květnem a 3. červnem.

Lety amerických raketoplánů byly přerušeny před dvěma roky poté, co se Columbia při návratu na Zem 1. února 2003 rozlomila a zahynula přitom sedmičlenná posádka. Od té doby dopravovaly čerstvé zásoby na vesmírnou stanici jen ruské lodě Sojuz.

Hlavním úkolem Krikaljova a Phillipse bude sledovat zvenčí a dokumentovat přibližovací manévr raketoplánu Discovery. Kromě toho bude posádka tradičně provádět vědecké experimenty, z nichž 70 procent je z oblasti lékařství.

Martin Hromádka, Adam Weiss Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme