Sojuz s ,prvním vesmírným klaunem' bezpečně přistál na Zemi

Ruská kosmická loď Sojuz TMA-14 podle plánu úspěšně přistála v kazachstánské stepi. Z Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) v ní přiletěli ruský kosmonaut Gennadij Padalkan americký astronaut Michael Barratt a kanadský vesmírný turista Guy Laliberté.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kosmická loď Sojuz TMA-12 těsně před připojením ke stanici ISS | Foto: spaceflight.nasa.gov

Kanadský miliardář, který se po celou dobu pobytu ve vesmíru prezentoval coby ,první kosmický klaun',je zakladatelem světoznámého Slunečního cirkusu. Na oběžné dráze kolem Země byl od 2. října.

Při svém vesmírném letu naléhavě upozornil na rostoucí problémy s pitnou vodou ve světě, když uspořádal benefiční akci ve čtrnácti světových metropolích.

Nejen dostatek peněz je ale podmínkou pro to, abyste se stali vesmírným turistou. Důležité jsou také náročné psychické a fyzické testy. Ostatně tréninků a cvičení se astronauti nezbaví ani ve vesmíru.

"Jezdíme na rotopedu a posilujeme na strojích. Kdybychom to nedělali, ztratíme jedno procento kostní hmoty za každý měsíc. Abych to přiblížila: Starší žena s osteoporózou ztratí procento kostní hmoty za rok, zatímco my ve stavu beztíže za jediný měsíc," vysvětlila americká astronautka Catherine Colemanová.

Zatím jediným Čechem, který se do vesmíru podíval, je kosmonaut Vladimír Remek. O fenoménu vesmírné turistiky si myslí: "Když někdo přijde, má eminentní zájem a je schopen složit velkou sumu, tak to zpravidla bývá člověk, který od toho očekává víc, než že se z výšky dívá na planetu. V tomto smyslu si myslím, proč ne, jen by to nemělo převažovat."

Podle velitele loňského letu, ruského kosmonauta Sergeje Volkova pomáhají turisté vesmír přiblížit lidem: "Naším cílem je vzbudit u veřejností zájem o vesmírný výzkum. V rámci toho se může stát, že lidé budou chtít strávit ve vesmíru třeba víkend. Předpokládá se, že jednoho dne bude moci létat do vesmíru víc lidí a také, že to bude levnější. Kdy to ale bude, nedokážu říct."

Na delší dobu posledním vesmírným turistou se stal právě,první vesmírný klaun' Kanaďan Guy Laliberté. Ruská vesmírná stanice totiž zvýšila počet členů posádky na šest a pro turisty tak nezbývá ve vesmíru místo. Alespoň prozatím.

Tereza Schejbalová, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme