Sokol má v USA tisíce členů. Hnutí tam oslavilo 150. narozeniny

Americký Sokol tento víkend oslavil 150. narozeniny. Spolek, který do Spojených států přivezli v 19. století čeští imigranti, má i dnes tisíce členů. A dál funguje nejen jako sportovní klub, ale také jako neviditelné, ovšem o to silnější pojítko s dalekou vlastí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sokolské prapory

Sokolské prapory | Foto: Michal Malý | Zdroj: Český rozhlas

Česká hymna, pověstné „nazdar“ i srdečná bratrská a sesterská pozdravení. 150. narozeniny amerického Sokola jsou pro jeho zdejší členy něco jako oslava milého příbuzného. Generace Američanů, které se hlásí k českým a slovenským kořenům svých předků, pojí Sokol spolu navzájem i se vzdálenou vlastí.

Janice Polzová z Chicaga je členkou Sokola 55 let. A spojený s ním je tak či onak celý její život. V Sokole působila její babička, seznámili se v něm její rodiče. Sama Janice nebo Jana, která se narodila a celý život prožila ve Spojených státech, pobíhala po sokolovně od tří let.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na sokolské oslavy se do Chicaga vypravila zpravodajka Lenka Kabrhelová

Sokol je podle ní podle nejen národnostním pojítkem, svádí pevně dohromady celé rodiny a komunity. To oceňuje i česká ministryně školství Kateřina Valachová, která se oslav v Chicagu zúčastnila.

„Myšlenka Sokola je velmi silná. Vůbec není spojena jen se sportem, ale ještě víc s hodnotami, jako je svoboda, statečnost a čest, které se se sportováním prolínají. Tím je sokolské hnutí jedinečné. Jsem ráda, že je tady sokolská tradice velmi silná, stejně jako naše krajanské hnutí.“

Jak potvrzuje Larry Svestka, vedoucí nejstarší chicagské organizace Sokol Tábor, v duchu sokolských zásad se tuží stále rozmanitější základna.

„Americký Sokol se otevřel i lidem jiného zázemí, jiných národností, etnik, ale přitom se stále držíme českých kořenů,“ říká člen Sokola, jehož prarodiče přišli do Spojených států z Jistebnice u Tábora.

V to, že sokolské hnutí v Americe má před sebou další úspěšné dekády, věří i jeho prezidentka Jean Hruby. Sokolské hodnoty jsou podle ní i v nejmladších generacích cvičenek a cvičenců pevně zakořeněné, a tak má tradice z čeho žít.

Lenka Kabrhelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme