Solana bude v Budapešti mluvit o průběhu své makedonské mise

Zvláštnímu emisarovi Evropské unie Javieru Solanovi se nepodařilo urovnat makedonskou vládní krizi. K ní došlo poté, co albánské strany uzavřely s albánskými extrémisty dohodu o společném postupu při řešení ozbrojeného konfliktu. Právě o tom jednal ve Skopji šéf společné zahraniční politiky Solana, který vyjednávání s povstalci odsoudil. Otázkou se budou také zabývat ministři zahraničí Aliance v Budapešti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Javier Solana dnes přijede do Budapešti a bude o závěrech své diplomatické mise v Makedonii informovat ministry zahraničí Severoatlantické aliance. Solana narazil ve Skopje na neústupnost slovanských a albánských stran. Makedonský prezident Boris Trajkowskij trval na tom, že hlavní albánské strany se mají zříci spolupráce s ozbrojenými guerillami. Představitelé albánských stran ale odmítají od dohody sveliteli albánských povstalců odstoupit.

Pro makedonskou vládu je podle Trajkowského nepřijatelné vyměnit konec teroru za to, že albánští rebelové se zapojí do diskuze o budoucím uspořádání Makedonie a stanou se přes noc normálními politickými činiteli. Trajkowskij podle západních pozorovatelů věří v úspěch vojenské operace makedonské armády, která šestý den vede ofenzívu proti rebelům v horách.

Markéta Kaclová, Milan Fridrich Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme