Solana: Česká republika je blízko vstupu do EU

Česká republika je velmi blízko vstupu do Evropské unie - v Praze to po setkání s ministrem zahraničí Janem Kavanem prohlásil vysoký představitel EU pro její zahraniční a bezpečnostní politiku Javiér Solana. Podle něj půjde o významný okamžik v dějinách unie.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Solana se v Praze sešel také s premiérem Milošem Zemanem a prezidentem Václavem Havlem. S prezidentem na Pražském hradě diskutoval hlavně o rozšiřování "patnáctky", budování evropského obranného systému a situaci v Makedonii. Václav Havel vysoce ocenil přínos jeho několika nedávných cest do Skopje pro mírové řešení současné krize v této zemi.

Evropská unie bude podle Javiera Solany v 21. století zodpovědná i za oblasti, které přesahují čistě ekonomickou sféru. Jak řekl, daleko více se bude angažovat v zahraničních a bezpečnostních otázkách starého kontinentu.

Rozšíření o kandidátské země roli unie podle Solany výrazně posílí. "Evropská unie bude mít nové členy, získá nové hranice a nová území. Role unie se po rozšíření ve světě výrazně posílí."

Javier Solana soudí, že vyjednávací proces s kandidátskými zeměmi významně urychlí včerejší přijetí společného stanoviska "patnáctky" ke kapitole volný pohyb osob. V dalším kole vstupních rozhovorů tak už Česko bude moci diskutovat se znalostí tohoto společného stanoviska.

Rozšíření Evropské unie může stát během deseti let od roku 2004 až 300 miliard eur. Odhaduje to studie německého poslance Evropského parlamentu Reimera Bögeho o nákladech rozšíření. Studie analyzuje možné náklady na společnou zemědělskou politiku v nových zemích, prostředky ze strukturálních fondů a zatížení dané rozšířením administrativy. Böge dochází k názoru, že rozšíření o deset zemí v roce 2004 a další dvě v roce 2008 je finančně proveditelné, a to v tehdy, nedostanou-li kandidáti přímé platby pro zemědělce a strukturální pomoc pro ně se bude zvyšovat postupně.

Markéta Kaclová, Milan Fridrich, Petr Doležel, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme