Solana jede dál jednat o klidu v Makedonii

Zvláštní emisar Evropské unie Javier Solana se vrací do Makedonie. Solana ráno informoval ministry zahraničí NATO v Budapešti o svém dosavadním jednání ve Skopje. Vládní krizi v Makedonii se mu zatím ukončit nepodařilo.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mluvčí Javiera Solany Českému rozhlasu řekla, že emisar Evropské unie dnes znovu odjíždí do Makedonie s jasným poselstvím. Solana chce vyjádřit podporu vládě národní jednoty, která je složena jak ze slovanských, tak z albánských stran. Chce také zdůraznit, že západ si nepřeje, aby u jednacího stolu zasedli představitelé albánských rebelů. Solana před odjezdem uvedl, že krize v Makedonii sice dále trvá, ale zatím žádná politická strana nemá zájem opustit vládní koalici.

"K vyřešení krize v Makedonii zbývá jen málo," řekl Javier Solana. Vládní krize v Makedonii, která hrozí přerůst v občanskou válku, začala v polovině minulého týdne, kdy zvláštní emisar OBSE zprostředkoval dohodu mezi albánskými stranami a ozbrojenými extremisty. Dohoda říká, že povstalci složí zbraně výměnou za amnestii a podíl na jednání o budoucím uspořádání Makedonie.

Markéta Kaclová, Milan Fridrich Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme