Solana v Ohridu opatrným optimistou

Šéf bezpečnostní politiky Evropské unie Javier Solana, který přijel podpořit mírová jednání v Makedonii, vyjádřil opatrný optimismus, pokud jde o jejich ukončení. Pozorovatelé se shodují, že výsledkem by mohl být kompromis, při kterém by nebyly vyřešeny všechny sporné otázky.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jak ze Skopje hlásí zvláštní zpravodaj Radiožurnálu Petr Vavrouška, Javier Solana nechtěl upřesnit, zda-li mírové rozhovory skončí ještě dnes. Dodal ale, že neděle bude rozhodně důležitým dnem v jednáních mezi albánskými a makedonskými politickými stranami. Solana společně se západními diplomaty nabídl představitelům jednajících stran svůj návrh řešení otázky rozložení sil v makedonské policii. Nyní jsou na stole tři varianty - pokud se na jedné z nich strany shodnou, může být do dvou tří dnů podepsána mírová dohoda.

V Ohridu se dnes také sešel s představiteli makedonské vlády ukrajinský ministr zahraničí Anatolij Zlenko. Jeho země je tradičním dodavatelem zbraní pro makedonskou armádu. Západní vlády se však snaží Kyjev přesvědčit, aby zastavil dodávky zejména vrtulníků, letadel a tanků. Obávají se, by výraznější útok na pozice extremistů vyprovokoval etnické Albánce v zemi k povstání. Šéf ukrajinské diplomacie prohlásil, že o zastavení vyzbrojování Makedonie bude vážně uvažovat.

Petr Vavrouška, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme