Solana v Ohridu opatrným optimistou

Šéf bezpečnostní politiky Evropské unie Javier Solana, který přijel podpořit mírová jednání v Makedonii, vyjádřil opatrný optimismus, pokud jde o jejich ukončení. Pozorovatelé se shodují, že výsledkem by mohl být kompromis, při kterém by nebyly vyřešeny všechny sporné otázky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jak ze Skopje hlásí zvláštní zpravodaj Radiožurnálu Petr Vavrouška, Javier Solana nechtěl upřesnit, zda-li mírové rozhovory skončí ještě dnes. Dodal ale, že neděle bude rozhodně důležitým dnem v jednáních mezi albánskými a makedonskými politickými stranami. Solana společně se západními diplomaty nabídl představitelům jednajících stran svůj návrh řešení otázky rozložení sil v makedonské policii. Nyní jsou na stole tři varianty - pokud se na jedné z nich strany shodnou, může být do dvou tří dnů podepsána mírová dohoda.

V Ohridu se dnes také sešel s představiteli makedonské vlády ukrajinský ministr zahraničí Anatolij Zlenko. Jeho země je tradičním dodavatelem zbraní pro makedonskou armádu. Západní vlády se však snaží Kyjev přesvědčit, aby zastavil dodávky zejména vrtulníků, letadel a tanků. Obávají se, by výraznější útok na pozice extremistů vyprovokoval etnické Albánce v zemi k povstání. Šéf ukrajinské diplomacie prohlásil, že o zastavení vyzbrojování Makedonie bude vážně uvažovat.

Petr Vavrouška, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme