Solidární Polsko zůstane ve vládní koalici. Schválení unijního rozpočtu ale nepodpoří

Polská konzervativní strana Solidární Polsko se rozhodla zůstat členem vládní koalice. Oznámil to v sobotu na tiskové konferenci šéf strany, ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro. To znamená, že vládní koalice si udrží většinu, napsala agentura Reuters.

Varšava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lídr strany Solidární Polsko Zbigniew Ziobro. | Zdroj: Reuters

Solidární Polsko vyzvalo premiéra Mateusze Morawieckého, aby vetoval rozpočet Evropské unie na období let 2021 až 2027 a krizový fond koronavirové pomoci kvůli klauzuli podmiňující čerpání peněz z fondů Evropské unie dodržováním principů právního státu. Premiéra postavila strana před výběr „veto nebo smrt“.

‚Můžeme postavit ekonomiku zpět na nohy.‘ Summit EU schválil spojení unijních peněz a vlády práva

Číst článek

Narušení svrchovanosti

Ve čtvrtek se však na summitu šéfové států a vlád Evropské unie shodli na kompromisních pravidlech, za nichž bude čerpání unijních peněz podmíněno dodržováním nezávislosti justice. Za úspěch to označili jak premiéři Maďarska a Polska, tak lídři dalších států. Solidární Polsko se však postavilo proti a Ziobro Morawieckého ostře zkritizoval za údajný ústupek na úkor svrchovanosti Polska.

Ziobro uvedl, že v tajném hlasování vedoucích představitelů strany se jich 12 vyslovilo pro setrvání v koalici a osm pro odchod z koalice kvůli rozhodnutí summitu. Dodal však, že Solidární Polsko bude hlasovat proti přijetí nového rozpočtu, uvedla agentura PAP.

Solidární Polsko má ve vládním kabinetu jedno křeslo ze čtrnácti. Dvanáct jich připadá Právu a spravedlnosti (PiS) a jedno straně Dohoda.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme