Solidární přerozdělování uprchlíků v rámci EU? Názor jsme nezměnili, prohlásilo Německo

Německo nemění svůj dosavadní postoj v migrační politice. Solidární přerozdělování běženců zůstává nadále ústřední součástí azylové politiky. Na páteční tiskové konferenci v Berlíně to řekl mluvčí ministerstva vnitra Johannes Dimroth, který tak v podstatě opravil vyjádření svého šéfa, ministra vnitra Thomase de Maizièra.

Berlín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Německo nemění svůj dosavadní postoj v migrační politice (ilustrační snímek). | Foto: Lefteris Pitarakis | Zdroj: ČTK

Ministr de Maizière ve čtvrtek na okraj neformálního jednání ministrů vnitra zemí Evropské unie v Sofii prohlásil, že německá vláda je připravena prozatím ukončit diskusi o rovnoměrnějším přerozdělování uprchlíků.

Dimroth v pátek ale konstatoval, že solidární přerozdělování uprchlíků mezi jednotlivé státy EU nadále zůstává "jednou z centrálních součástí aktuálních snah o reformy společného evropského azylového systému".

De Maizière, který je členem Křesťanskodemokratické unie (CDU) kancléřky Angely Merkelové, se ve čtvrtek nechal slyšet, že pokud se má dospět k reformě azylové politiky v EU, je třeba nejdřív řešit jiná témata, jako jsou společná pravidla azylového řízení a podmínky pro přijímání uprchlíků.

Německý ministr také nejednoznačně odpověděl na otázku, zda by Německo souhlasilo i s takovou reformou systému přijímání uprchlíků, která by nepředpokládala jejich přerozdělování na základě kvót, a to ani při velké uprchlické vlně. "O tom bychom pak rozhodovali na konci jednání," nechal ministr otázku otevřenou.

Slova de Maizièra přivítal český premiér v demisi Andrej Babiš, ohradil se vůči nim naopak k eurokomisař pro vnitro Dimitris Avramopulos. Upozornil, že postoj Evropské komise se nemění. Není přijatelné, aby některé státy odmítaly akceptovat uprchlíky, podotkl.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme