‚Šli rovnou nahoru a začali střílet.‘ Útok ozbrojenců na hotel v Somálsku má nejméně 20 obětí

Nejméně 20 lidí zemřelo v hlavním somálském městě Mogadišu při útoku na hotel Hayat, do něhož v pátek pronikli ozbrojenci, uvedla v sobotu agentura AP s odvoláním na vyjádření policie a svědků z místa. Na 40 lidí utrpělo zranění. K útoku se přihlásily islamistické milice Šabáb. Střelba byla slyšet od hotelu i v sobotu ráno a zásahy bezpečnostních složek proti posledním ozbrojencům ukrývajícím se v budově pokračovaly.

Mogadišu (Aktualizováno: 19:16 20. 8. 2022) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

První záběry z místa, kde útočníci obsadili hotel v somálském hlavním městě Mogadišu

První záběry z místa, kde útočníci obsadili hotel v somálském hlavním městě Mogadišu | Zdroj: Reuters

Dopolední bilance agentury Reuters, která se odvolávala na pracovníka zpravodajské služby, činila nejméně 12 mrtvých.

Při střelbě ve švédském nákupním centru zemřel jeden člověk. Podezřelý byl podle policie zadržen

Číst článek

Zpravodajec uvedl, že útočníci ve druhém patře budovy shromáždili neznámý počet rukojmích, což brání bezpečnostním složkám v nasazení těžkých zbraní. Použili rovněž výbušniny na schodištích, aby znesnadnili přístup do některých pater.

Somálské síly se ještě v sobotu večer, tedy téměř 24 hodin od zahájení útoku, snažily ukončit obléhání hotelu. Z místa byla slyšet střelba a podle AP se bezpečnostní složky nyní snaží zneškodnit poslední ozbrojence, kteří se pravděpodobně skrývají v nejvyšším patře hotelu.

Obětí mezi civilisty je podle informací agentury AFP nejméně osm. „Bezpečnostní složky dál neutralizovaly teroristy, které se podařilo obklíčit v jednom z pokojů hotelové budovy. Většina lidí byla zachráněna, ale v tuto chvíli je potvrzeno úmrtí osmi civilistů,“ sdělil agentuře představitel bezpečnostní složek Mohamed Abdikadir.

Boj o ‚uvězněné‘ ukrajinské obilí. Pokud se z blokovaných přístavů nedostane včas, hrozí hladomor

Číst článek

„Dávali jsme si čaj u hotelové lobby, když jsme uslyšeli výbuch a potom střelbu. Hned jsem si pospíšil k hotelovým pokojům v přízemí a zamkl jsem se,“ popsal AP po telefonu Abdullahi Hussein, svědek z místa.

„Útočníci šli rovnou nahoru a začali střílet. Zůstal jsem v pokoji, dokud nedorazily bezpečnostní složky a nezachránily mě,“ řekl agentuře dále stejný svědek. Popsal, že při přesunu do bezpečí viděl na zemi před hotelovou recepcí ležet několik těl.

Místo pro schůzky

Svědci na sociálních sítích v pátek zveřejnili videa, na kterých je slyšet střelba a vidět stoupající dým.

Podobné útoky na hotely páchali v minulosti ozbrojenci z hnutí Šabáb často. Loni v lednu v hotelu Afrik zabili devět lidí, v srpnu 2020 se milice přihlásily k útoku na hotel Elite, kde zemřelo dvanáct lidí. Nyní ale jde o první útok v metropoli od nástupu nového somálského prezidenta Hassana Sheikha Mohamouda v půlce května.

Milice Šabáb bojují proti centrální somálské vládě. Po nasazení mise AMISOM byly sice roku 2011 vytlačeny z Mogadiša, ale v rukou mají rozsáhlé venkovské oblasti, kde útočí na vládní a armádní cíle.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme