Přísné kontroly a dva krátké filmy na programu. Somálci uspořádali první filmovou projekci za 30 let

Na první pohled šlo o nenápadnou událost, která ale v Somálsku vzbudila naděje. V národním divadle v metropoli Mogadišu se uskutečnila první veřejná filmová projekce za třicet let. Na programu byly dva krátké snímky režiséra Ibrahima CM, cesta do kinosálu ale nebyla pro návštěvníky snadná. Divadlo totiž bylo v minulosti cílem sebevražedného bombového útoku, a tak na místě byla přísná bezpečnostní opatření.

Mogadišo Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kinosál (ilustr. obr.)

Ředitel somálského národního divadla mluví o historické noci. Ilustrační foto | Foto: Fotobanka stock.xchng

„Ukazuje to, jak se po tolika letech výzev podařilo oživit naděje,“ citoval server BBC ředitele divadla Abdikadira Abdiho Yusufa, podle něhož šlo pro somálský lid o historickou noc.

„Národní divadlo je místo, které poskytuje příležitost somálským hudebníkům, spisovatelům, filmovým režisérům a hercům, aby otevřeně ukázali svůj talent,“ dodal.

Ministr zahraničí Tálibánu chce vystoupit na Valném shromáždění OSN. Žádá i o výměnu velvyslance

Číst článek

Návštěvníci zaplatili za vstup na dva filmy – Hoos a Date from Hell – 10 dolarů, tedy v přepočtu asi 216 korun. Ještě před tím ale museli podstoupit několik kontrol, aby se dostali k přísně chráněné zelené zóně, kde se kromě divadla nachází i prezidentský palác a parlament.

Budovu národního divadla postavili v roce 1967 Číňané, a to jako dar od svého vůdce Mao Ce-tunga. Na začátku občanské války v roce 1991 se ale uzavřelo a jako svoji základnu ho využívaly znesvářené skupiny, které mezi sebou bojovaly o hlavní město.

Když bylo divadlo po opravách v roce 2012 znovu otevřeno, stalo se terčem útoku islamisty z teroristické organizace Aš-Šabáb, kteří filmy a živá vystoupení označují za morálně zkažené.

Cinema returns to Somalia with first public screening in 30 years.
Built as a gift from Mao Zedong, the National Theatre in Mogadishu had been shuttered since civil war broke out in 1991, Thanks to UPDF/KDF for bring peace in Somalia since 2007 to 2021.

02:12 – 23. 09. 2021

2

svi Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme