Somálsko se nachází v bezpečnostním vakuu, tvrdí diplomaté

Somálsko co nejdřív potřebuje mezinárodní mírové síly. Při jednáních v keňském Nairobi se na tom včera shodli američtí, evropští a afričtí diplomaté. Somálsko se teď podle nich nachází v jakémsi bezpečnostním vakuu, které může rychle přerůst v nekontrolovatelné násilí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Etiopský voják v Somálsku | Zdroj: ČTK

Spojené státy americké včera slíbily, že ještě navýší svou finanční pomoc somálské vládě. Američané Somálsku přikládají velkou důležitost. Jejich lodě hlídkují u somálských břehů a brání tak v útěku radikálním islamistům. Za prioritní oblast označila Somálsko v Nairobi také tajemnice amerického ministra zahraničí Jendayi Frazerová.

"Hrozby ze strany organizace al-Kaidá čekají všude ve světě. Úsilí o stabilitu Somálska je dobrou odpovědí na toto nebezpečí. Pojďme využít jedinečnou šanci, která se nám teď nabízí. Zabraňme teroristům, aby si ze Somálska udělali bezpečné útočiště," řekl Frazerová.

Mezinárodní mírové síly by v Somálsku měly nahradit vojáky sousední Etiopie. Ta už oznámila, že své jednotky chce stáhnout do dvou týdnů. Panují obavy, že pokud etiopská vojska rychle nikdo nenahradí, ocitne se Somálsko znovu na pokraji války.

Vojtěch Berger Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme