Somálsko se vzpamatovává ze sebevražedného atentátu

Somálské úřady dál pátrají strůjcích sebevražedného útoku v hlavním městě Mogadišu. Podle agentury Reuters stojí za atentátem, který podle očitých svědků cílil na členy vlády, radikální islamisté. Nálož explodovala v hotelu během ceremoniálu a zabila tři ministry z přítomných pěti a sedmnáct dalších lidí.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dítě trpící podvýživou je léčeno na pediatrickém oddělení zdravotnického střediska Lékařů bez hranic v Hudduru. Podvýživa je endemická na mnoha místech v Somálsku.

Dítě trpící podvýživou je léčeno na pediatrickém oddělení zdravotnického střediska Lékařů bez hranic v Hudduru. Podvýživa je endemická na mnoha místech v Somálsku. | Foto: Henrik Glette

Podle ministra informací byl atentátník převlečený do ženských šatů. Jde o nejhorší útok v této východoafrické zemi od letošního června. Tehdy islamističtí bojovníci ze skupiny al-Šabáb zabili somálského ministra bezpečnosti a dalších třicet lidí.

"Útok byl zaměřený proti vzdělancům západního typu, proti mladým lékařům, kteří zrovna odpromovali. Právě ve zdravotnictví a ve školství má Somálsko málo svých vlastních odborníků. Že mezi mrtvými ministry byli ministři školství a zdravotnictví je téměř symbolické," říká afrikanista Vladimír Klíma.

Přehrát

00:00 / 00:00

O situaci v Somálsku mluvil na Rádiu Česko afrikanista Vladimír Klíma.

Teroristický čin se odehrál v centru Mogadiša, jen kilometr od velitelství jednotek Africké unie, které tam mají udržovat pořádek, jelikož somálská vláda na to nestačí a nemá na to prostředky.

Somálsko nemá funkční vládu od roku 1991, kdy povstalecké klany svrhly prezidenta Mohammeda Siada Barreho. Současná přechodná vláda šajcha Sharifa Sheikha Ahmeda kontroluje jen malou část země.

Zbytek země kontrolují islamisté a klanoví vůdci. "Moc islamistů je nyní nepřiměřeně veliká a roste. Oni si vytipovali Somálsko jako nástupiště teroru v Africe, protože země je dlouhodobě nestabilní," podotýká afrikanista Klíma.

Nejsilnější skupinou radikálů v zemi je al-Šabáb, která chce prosadit vládu podle své přísné interpretace islámského práva šaría.

Martina Mašková, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme