Při sebevražedném útoku v Somálsku zemřelo nejméně šest lidí. K činu se přihlásilo hnutí aš-Šabáb

V Somálsku při pátečním sebevražedném útoku zahynulo nejméně šest lidí. Útok se stal před stadionem ve městě Gaalkacyo krátce před vystoupením somálského premiéra, informovala agentura AFP. K atentátu, při kterém zahynuli i tři vysocí důstojníci somálské armády, se přihlásili islámští radikálové z hnutí aš-Šabáb.

Mogadišo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Útok se stal před stadionem ve městě Gaalkacyo krátce před vystoupením somálského premiéra (ilustrační foto) | Foto: Feisal Omar | Zdroj: Reuters

Podle představitelů armády si útočník vybral za cíl skupinu vysokých armádních důstojníků, kteří čekali na příjezd předsedy vlády.

Francouzský soud rozhodl o doživotí pro útočníka z vlaku Thalys. S vysokými tresty odešli i komplicové

Číst článek

Po výbuchu vypukla mezi lidmi, kteří na stadionu čekali na premiérův proslov, panika. „Zaslechla jsem výbuch a viděla jen kouř a prach,“ uvedla jedna z účastnic shromáždění, podle které bylo velice obtížné se kvůli velkému počtu vyplašených lidí dostat k východu.

Město Gaalkacyo zažilo v uplynulých letech mnoho násilných útoků. Město leží poblíž autonomních oblastí Puntlandu a Galguduudu, odkud na něj útočí ozbrojené oddíly a klany.

Hnutí Šabáb podniká v Somálsku sebevražedné útoky poměrně často. V polovině listopadu se v hlavním městě Mogadišu odpálil v restauraci sebevražedný útočník a zabil přinejmenším pět lidí. Bezpečnostní složky vyhnaly z Mogadiša islamisty napojené na teroristickou síť Al-Káida v roce 2011, přívrženci hnutí ale mají stále pod kontrolou rozlehlé venkovské oblasti.

Proti islamistů pomáhá somálské armádě bojovat zhruba 700 amerických vojáků. Na začátku prosince americký prezident Donald Trump nařídil z této africké země stáhnout prakticky celý americký kontingent s výjimkou malé skupiny vojáků, jež zůstane v hlavním městě. Rozhodnutí v Somálsku vyvolalo kritiku i obavy z dalšího vývoje.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme