Somálští piráti stupňují aktivitu, za poslední čtyři dny unesli čtyři lodě

Britské námořnictvo pomáhá k vyřešení únosu obří saudské cisternové lodi s polským kapitánem u břehů Somálska. Od té doby byly v oblasti uneseny další tři lodě. Po saúdském supertankeru a nákladních plavidlech z Hong-kongu a Řecka, se poslední obětí stala thajská rybářská loď. Přes úspěch indické válečné lodi, které se v noci na dnešek podařilo potopit jednu pirátskou loď, je vojenská ochrana nebezpečných vod u Somálských břehů zatím nedostatečná.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Saudská cisternová loď Sirius Star | Zdroj: ČTK

Majitel unesené saudské cisternové lodi Sirius Star oznámil, že piráti dosud nepřednesli žádné požadavky. 25 členů posádky lodi je údajně v pořádku. Loď veze náklad dvou milionů barelů surové ropy, ekvivalent jedné čtvrtiny saudské denní těžby v hodnotě více než jednoho sta milionů dolarů.

Podle informace BBC piráti od začátku roku zaútočili na 95 lodí. BBC cituje britského ministra zahraničí Davida Milibanda který řekl, že pirátství v Somálsku představuje vážné nebezpečí pro stabilitu v oblasti.

Náměstek britského ministra obrany Bob Ainsworth oznámil, že příslušníci Britského námořnictva předali keňským úřadům osm Somálců podezřelých z pirátství, kteří byli zadrženi v Adenském zálivu v souvislosti s jiným únosem.

V ochraně lodí proti pirátům řádícím v Indickém oceánu u somálských břehů pomůže Evropská unie. Ministři obrany schválili začátkem měsíce vyslání několika lodí, které mají chránit tamní námořní cesty.

Už loni se tam snažily posílit bezpečnost obchodních lodí i soukromých jachet plavidla Severoatlantické aliance a také Ruska. Kolem Somálska totiž vede cesta do Suezského průplavu, kudy se mimo jiné přepravuje asi 30% světové produkce ropy.

Milan Kocourek, Katka Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme