Sonda Huygens poodkryje tajemství Titanu - Saturnova souputníka

Evropská sonda Huygens pronikla do atmosféry Titanu - největšího měsíce planety Saturn. Jde o jeden z nejambicióznějších projektů kosmického výzkumu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

kresba průzkumného modulu Huygens | Foto: EPA

Během prostupování atmosférou Titanu bude Hajchens zasílat data pořízená vědeckými přístroji a panoramatickými kamerami americké sondě Cassini. Vědci předpokládají, že reakce organických látek, které se údajně na Titanu odehrávají, se podobají procesům z dob prvotního života na Zemi.

Také ovzduší Titanu je, podobně jako na naší planetě, z velké části tvořeno dusíkem. Rozdíl je ale v povrchové teplotě - minus 180 stupňů Celsia je podle vědců se životem neslučitelných.

Kromě prvních informací o jeho povrchu by podle vedoucího Štefánikovy hvězdárny v Praze Jakuba Rozehnala měla objasnit i některé záhady o samotném Saturnu: "Měli bychom znát odpověď na otázky samotné planety, to znamená: kde se třeba bere teplo, které planeta vyzařuje a podobně? A očekáváme spoustu objevů spojených s průzkumem měsíců, kterých je nyní známých asi 33. Každý z těchto měsíců je přitom určitým fenoménem Sluneční soustavy."

Milan Kopp, Viktorie Hošková, Denisa Novotná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme