Sonda Huygens poodkryje tajemství Titanu - Saturnova souputníka

Evropská sonda Huygens pronikla do atmosféry Titanu - největšího měsíce planety Saturn. Jde o jeden z nejambicióznějších projektů kosmického výzkumu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

kresba průzkumného modulu Huygens | Foto: EPA

Během prostupování atmosférou Titanu bude Hajchens zasílat data pořízená vědeckými přístroji a panoramatickými kamerami americké sondě Cassini. Vědci předpokládají, že reakce organických látek, které se údajně na Titanu odehrávají, se podobají procesům z dob prvotního života na Zemi.

Také ovzduší Titanu je, podobně jako na naší planetě, z velké části tvořeno dusíkem. Rozdíl je ale v povrchové teplotě - minus 180 stupňů Celsia je podle vědců se životem neslučitelných.

Kromě prvních informací o jeho povrchu by podle vedoucího Štefánikovy hvězdárny v Praze Jakuba Rozehnala měla objasnit i některé záhady o samotném Saturnu: "Měli bychom znát odpověď na otázky samotné planety, to znamená: kde se třeba bere teplo, které planeta vyzařuje a podobně? A očekáváme spoustu objevů spojených s průzkumem měsíců, kterých je nyní známých asi 33. Každý z těchto měsíců je přitom určitým fenoménem Sluneční soustavy."

Milan Kopp, Viktorie Hošková, Denisa Novotná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme