Sonda Opportunity konečně odstartovala

Z amerického Mysu Canaveral odstartovala sonda Opportunity. Směřuje k Marsu, kde bude na povrchu rudé planety pátrat po stopách vody a zárodků života. Pojízdný robot na Mars dopraví raketa Delta 2, jejíž start byl několikrát odložen kvůli vadné izolaci na její nosné jednotce. Také dnes bylo odpočítávání kvůli drobné závadě přerušeno. Problém se ale podařilo vyřešit a vstříc rudé planetě tak míří dvě rakety. První, robot Spirit, odstartoval 10. června a jeho přistání je plánováno na leden příštího roku. Mise obou robotů bude podle NASA trvat tři měsíce. Nelze ale vyloučit, že by se mohla prodloužit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Planety | Foto: NASA

Opportunity má spolu se svým nedávno vyslaným dvojčetem sondou Spirit pátrat na Marsu po stopách vody a zárodků života. Start americké sondy Opportunity na Mars byl původně připraven už na neděli, ale kvůli nepříznivému počasí nad americkým kosmodromem byl start přesunut na pondělí a po zjištění závady na korkové izolaci nosné rakety byl start i na podruhé odložen.

Jaký přínos od sondy vědci očekávají, Radiožurnálu prozradil ředitel pražské Hvězdárny a planetária Marcel Grün. "Získáme nepochybně statisíce velmi kvalitních záběrů jak panoramatických kolem dokola, tak záběrů, které půjdou do detailů několika tisícin milimetru, a získáme pochopitelně stovky mineralogických chemických rozborů. Celkový objem dat bude tak fantastický, že si to možná ani neumíme představit. Možná bude větší než všechno, co nám kosmické sondy dosud o Marsu zjistily."

Na obě americké sondy čeká pouť dlouhá sedm měsíců. Opportunity má dosednout do oblasti jižně od rovníku, která je bohatá na oxidy železa. Mise tam má trvat tři měsíce, roboti vybavení kamerami urazí denně na povrchu planety asi 40 metrů.

Markéta Kaclová, Miroslav Konvalina, Martin Drtina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme