Sopka Taal na Filipínách začala chrlit lávu. Úřady varují před nebezpečnou erupcí

Z filipínské sopky Taal začala v pondělí vytékat láva. Úřady upozornily občany, že v řádu hodin nebo dní může následovat nebezpečná erupce. Letiště v Manile pak částečně obnovilo provoz. Sopka od neděle chrlí dým a popel, což si vyžádalo evakuaci tisíců lidí, týkala se asi 8000 obyvatel a turistů.

Tento článek je více než rok starý.

Video Manila (Aktualizováno: 12:27 13. 1. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mezinárodní letiště v Manile muselo kvůli aktivitě sopky přerušit v neděli provoz. Podle agentury Reuters se ho ale v pondělí ráno podařilo částečně obnovit. Počet povolených příletů bude omezen. Přednost dostanou odlety, aby se uvolnila letištní plocha.

Úřady také podle BBC varovaly před možnou vlnou tsunami, kterou mohou po případné erupci způsobit kusy padající do vody. Případný výbuch také může vyvolat sesuv vulkánu a přívalová vlna by zasáhla v řádu několika málo minut města a vesnice na pobřeží. Přesně tenhle scénář předvedla koncem roku 2018 indonéská sopka Krakatoa a tsunami tehdy zabila nebo zranila přes tisíc lidí. 

Agentura AFP také napsala, že v Manile v pondělí zaznamenali několik zemětřesení. Celkem už v oblasti Taalu zaznamenali 75 zemětřesení a vzhledem k aktivitě sopky zvýšil filipínský ústav seizmologie a vulkanologie již dříve varování na čtvrtý stupeň na pětibodové škále.

Hlavní město pokrývá popel z Taalu, vzdáleného zhruba 60 kilometrů od metropole. Dopadl nejen na domy nebo auta, ale také na stromy, rostliny a zvířata. Obyvatelům bylo doporučeno nosit ochranné masky, které už jsou ale někde vyprodané.

„Když jsem šel k autu, viděl jsem, že ho pokryl popel. Rychle jsem si šel koupit do obchodu masku, ale už byly vyprodané,“ popsal agentuře Reuters Angel Bautista, obyvatel části Parañaque na Filipínách.

V pondělí ráno bylo v náhradních ubytovnách pro evakuované 10 tisíc lidí. „Nemohli jsme spát, dům se třásl od večera. Nikdo z nás nespal, připravovali jsme se na odchod,“ popsala jedna z evakuovaných Lia Monteverdeová. V pondělí zůstanou v oblasti sopky zavřené školy, vládní úřady i burza.

České ministerstvo zahraničí už kvůli aktivitě sopky varovalo 68 Čechů, kteří jsou na Filipínách registrováni v systému Dobrovolné registrace občanů při cestách do zahraničí (Drozd).

„Rozeslali jsme 68 zaregistrovaným občanům České republiky v zemi varovnou zprávu prostřednictvím systému Drozd. Týkalo se to jak aktivity sopky, tak také provozu mezinárodních letišť, protože například v Manile bylo letiště do odvolání zcela uzavřeno. To mohou být komplikace, kterým mohou čeští občané čelit. Zatím jsme ale žádné specifické dotazy či žádosti o pomoc nezaznamenali,“ uvedla pro iROZHLAS.cz mluvčí resortu Zuzana Štíchová.

Vulkán v neděli vychrlil do výšky asi jednoho kilometru mračno dýmu a popela, erupci provázelo burácení a otřesy. Podle Úřadu pro koordinaci humanitárních záležitostí OSN žije v okruhu 14 kilometrů od sopky na 450 tisíc lidí.

Taal leží na hlavním filipínském ostrově Luzon v provincii Batangasje a je to druhá nejaktivnější sopka na Filipínách. Server stanice BBC píše, že v minulých 450 letech sopka vybuchla 34krát. V roce 1965 si výbuch sopky Taal 2000 obětí, v roce 1911 jich zahynulo 1300.

daj, ako, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme