Láva ze sopky na ostrově La Palma se dostala až do moře. Úřady vyzvaly k dodržování lockdownu

Proud lávy ze sopky na španělském ostrově La Palma, která začala být aktivní předminulý týden, dorazil v noci z úterý na středu do Atlantského oceánu, uvedl podle agentury AFP místní vulkanologický ústav Involcan. Odborníci dříve varovali, že kontakt žhavé lávy se slanou mořskou vodou povede ke vzniku toxických emisí.

Madrid Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Láva ze sopky na Kanárských ostrovech dorazila do moře

Sopka Cumbre Vieja začala chrlit popel a lávu 19. září, láva od té doby pohltila stovky domů | Foto: Borja Suarez | Zdroj: Reuters

Podle vulkanologa, jehož citovala agentura EFE, je ohrožení škodlivými plyny jen lokální. Lidé v nejbližším okolí nemají zatím vycházet ven. Kvalita ovzduší na ostrově je dobrá, místní úřady ji monitorují. Místní letecká společnost Binter, kterou citovala agentura Reuters, uvedla, že ve středu byly obnoveny lety na ostrov a z ostrova; letecká doprava byla zrušená minulý týden.

Letiště na ostrově La Palma je kvůli dýmu zavřené i šest dnů po erupci sopky. Doprava trajektem funguje

Číst článek

„Láva nyní vytváří strukturu, které říkáme ‚lávová delta‘ a táhne se od ostrova na západ,“ řekl agentuře Reuters mořský geolog Juan-Tomas Vázquez, který sleduje vývoj na výzkumném plavidle Ramon Margalef.

Teplotu tekoucí lávy odborníci odhadují asi na 1 000 stupňů Celsia. „Očekáváme, že šíře jejího toku už se nebude zvětšovat, a že by tak neměla ohrozit více domů,“ řekl ve středeční ráno španělskému rozhlasu premiér Kanárských ostrovů Ángel Víctor Torres. Voda v moři nemá více než 20 stupňů. Tok lávy cestou ze sopky je v některých místech 600 až 800 metrů široký.

„Nevíme, kolik bylo zničeno domů, hovoří se o šesti stovkách,“ dodal Torres. Podle posledních informací programu Copernicus, který vychází ze satelitních snímků, bylo zničeno téměř 700 domů.

Zalito lávou bylo na ostrově na 270 hektarů půdy, zničeno bylo asi 23 kilometrů silnic. Torres také uvedl, že erupce sopky se na Kanárských ostrovech výrazně odrazí na letošní sklizni banánů, třetina produkce totiž pochází z ostrova La Palma, kde láva zničila část plantáží nebo zavlažovací potrubí pro ně.

Španělská vláda v úterý vyhlásila na ostrově La Palma stav katastrofy, což umožní vyčlenit peníze z rozpočtu pro tuto oblast. Vláda oznámila, že ostrovu poskytne okamžitou pomoc 10,5 milionu eur (asi 268 milionů Kč). Zhruba polovina má jít na nákup bytů pro místní, kteří přišli o střechu nad hlavou.

Na ostrov by měl podle středečního oznámení opět přijet španělský premiér Pedro Sánchez, který tam několik dní strávil jednáním s místními už minulý týden. Solidaritu místním obyvatelům přijel minulý týden na La Palmu osobně vyjádřit i španělský král Felipe VI. s manželkou.

Observamos en directo el avance de las lavas hasta el pie del acantilado costero que proceden de la colada sur del volcán de La Palma.

Se está generando un impresionante depósito de más de 50 m de altura.

#VulcanaIII_0921 @Instituto Español de Oceanografía

00:36 – 29. 09. 2021

943 2193

Místní úřady už dříve obyvatele ostrova vyzvaly, aby zůstávali doma. „Až se láva dostane do moře, musí se důsledně dodržovat lockdown,“ sdělil podle agentury Reuters ředitel krizového týmu Pevolca Miguel Ángel Morcuende. Nebezpečí jedovatých plynů je omezeno na místa v blízkosti lávového proudu. Žádná zranění hlášena nebyla.

Sopka Cumbre Vieja začala chrlit lávu 19. září. Erupce si nevyžádala žádné oběti na životech ani zranění. Včas bylo preventivně evakuováno asi 7 000 lidí. Odborníci odhadují, že erupce potrvá několik týdnů, možná až tři měsíce.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme