Sopka Mount Agung na Bali se probouzí. Mezi 50 tisíci evakuovanými jsou i Češi

Asi 50 tisíc lidí evakuovaly úřady na indonéském ostrově Bali kvůli nebezpečí sopečného výbuchu. Odejít museli všichni v okruhu dvanácti kilometrů od probouzející se sopky Mount Agung. Mezi nimi jsou i hosté z českého resortu Relax Bali.

Jakarta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sopka Agung na Bali | Foto: Darren Whiteside | Zdroj: Reuters

Zvýšená seismická aktivita v oblasti vyvolává obavy, že by po půl století mohl nejvyšší vulkán na ostrově znovu vybuchnout. Úřady již v pátek vyhlásily nejvyšší čtvrtý stupeň nebezpečí.

„Pokud to bouchne, tak ty předpovědi jsou, že tam může být až 0,4 až 1,4 metru povrchu sopečného prachu. Což je samozřejmě ukrutný,“ říká spolumajitel hotelového komplexu Relax Bali Jindřich Soukal. Podle něj jsou všichni jejich zákazníci v pořádku a část z nich má náhradní program.

Na Bali se probudila sopka Mount Agung. Před nebezpečím uprchlo přes 35 tisíc lidí

Číst článek

Mezinárodní letiště v Denpasaru, metropoli ostrova Bali, kam každoročně přijíždějí miliony turistů, funguje zatím bez omezení. Letištní úřady ale uvedly, že situaci pečlivě sledují a nevylučují, že bude nutné letiště v příštích dnech uzavřít. Aktivitou sopky Agung nejsou nijak zasažena ani letoviska v jiných částech ostrova.

Český zastupitelský úřad v Jakartě doporučuje turistům na Bali, aby se vyvarovali vstupu do evakuovaného perimetru kolem kráteru sopky a aby sledovali aktuální vývoj situace prostřednictvím místních médií a informací místních úřadů.

Podle zástupce úřadu pro řešení katastrof na Bali Puta Widiady přijaly nemocnice zatím 39 zraněných. Všichni trpí dýchacími obtížemi. Žádné vážnější potíže spojené se sopečnou aktivitou zatím jeho úřad nezaznamenal. 

Výška sopky Agung je 3031 metrů nad mořem. Série erupcí mezi roky 1963 a 1964 si vyžádala více než 1000 obětí a stovky dalších osob utrpěly zranění.

Matěj Štýs Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme