Aktivita sopky na kanárském ostrově La Palma opět zesílila. Od pondělí chrlí více lávy z nových trhlin

Činnost sopky na ostrově La Palma je opět silnější. Od pondělního rána vulkán chrlí více lávy a o víkendu vědci zaznamenali desítky otřesů, informoval místní tisk. O víkendu se na sopce otevřely nové trhliny, odkud láva vytéká.

Madrid Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Činnost sopky na ostrově La Palma o víkendu znovu zesílila. (ilustrační foto) | Foto: Borja Suarez | Zdroj: Reuters

„Jsme ve fázi, kdy je činnost (sopky) silnější,“ řekl agentuře EFE mluvčí ústavu Involcan David Calvo. Ústav monitoruje aktivity sopek na Kanárských ostrovech.

V pondělí ráno se do sopky částečně zřítil hlavní kráter, což způsobilo silnější proud lávy. O víkendu se na sopce otevřely nové pukliny, z nichž také vytéká láva. Ze sopky se do vzduchu dostalo na 50 000 tun oxidu siřičitého.

Erupce na ostrově La Palma neslábne. Denně ji doprovází desítky zemětřesení, popel dorazil na Kubu

Číst článek

Současnou fázi sopečné aktivity, která začala 19. září, doprovází také větší počet otřesů. V uplynulém týdnu jich bylo 800. Většina z nich je tak slabá, že je obyvatelé ostrova necítí, nejsilnější zemětřesení ale dosáhlo 4,9 stupně.

Americká geologická služba minulý týden vyvrátila domněnky, že kvůli aktivitám sopky na Kanárských ostrovech může vzniknout „mega-tsunami“, které by mohlo zasáhnout americké pobřeží.

Od začátku erupce sopky Cumbre Vieja v polovině září muselo být evakuováno zhruba 7500 z přibližně 85 500 obyvatel ostrova La Palma. Podle posledních údajů evropského pozorovacího programu Copernicus láva částečně nebo úplně zničila 901 hektarů půdy a přes 2100 budov.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme