Mladík přišel při erupci novozélandské sopky o celou rodinu, policie již identifikovala všech 18 obětí

Novozélandská policie dokončila identifikaci všech 18 obětí erupce novozélandské sopky. Mezi těmito lidmi jsou i dva nadále pohřešovaní, novozélandská policie ale nepředpokládá, že by se je již podařilo nalézt živé. Pátrací akce nadále komplikuje počasí.

Wellington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pohled na vulkán White Island, který vybuchl v pondělí 9. prosince | Foto: Fabrizio Zangara | Zdroj: Reuters

V době erupce, která začala v pondělí 9. prosince kolem druhé hodiny odpoledne místního času (dvě hodiny ráno středoevropského času), bylo podle BBC na neobydleném, ale turisty navštěvovaném ostrůvku 47 lidí. Z toho 24 osob byli Australané, dále šlo o devět Američanů, pět Novozélanďanů, čtyři Němce, dva Číňany, dva občany Británie a Malajsijce.

Věkové rozpětí obětí sopečné erupce se pohybuje od 13 do 53 let. Asi dvacet lidí zůstává s těžkými popáleninami nadále v péči lékařů. Mezi nimi je i devatenáctiletý Australan, jehož rodiče a setra sopečné neštěstí nepřežili.

Počet potvrzených obětí erupce sopky na novozélandském ostrově White Island stoupl na osm

Číst článek

Podle novozélandské policie by pátrání po zbývajících dvou pohřešovaných mohlo pokračovat v úterý. Pátrací akce stěžuje nepříznivé počasí a také členitý a nepřístupný terén kolem ostrova.

Kdo je za neštěstí zodpovědný?

Policie také zahájila vyšetřování katastrofy. „Budeme vyšetřovat, zda je někdo trestně zodpovědný za úmrtí a zranění,“ řekl novinářům bez dalších podrobností John Tims z místní policie. Novozélandská premiérka Jacinda Ardenová k situaci řekla, že jsou otázky, které je třeba položit a na které je nutné najít odpovědi. V pondělí také vyzvala celou zemi k uctění památky obětí minutou ticha.;

Na White Island hrozí další sopečný výbuch. Stav některých zraněných po první erupci zůstává vážný

Číst článek

Monitorovací organizace GeoNat varovala už 3. prosince, že sopka vstupuje do aktivní fáze. Dodala ale, že návštěvníci by neměli být v ohrožení. Sopečný ostrov je známý i pod domorodým názvem Whakaari a je dlouhodobě činný, sopečný plyn uvolňuje stovky let.

sot Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme