Podíl dodávek ruského plynu do EU klesl na devět procent, řekla v projevu von der Leyenová

Ruská agrese vůči Ukrajině, řešení energetické krize, klimatická opatření a budoucnost. Několik vztyčných bodů letošního Projevu o stavu unie (SOTEU), které přednesla šéfka Komise Ursula von der Leyenová. Stejně jako přecházela mezi tématy, plynule střídala i jazyky: angličtinu, francouzštinu a němčinu. Projev přímo ve Štrasburku poslouchala i první dáma Ukrajiny Olena Zelenská. Server iROZHLAS.cz přináší přehled témat, která zazněla.

Tento článek je více než rok starý.

Štrasburk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ursula von der Leyenová během Projevu o stavu unie (SOTEU)

Ursula von der Leyenová během Projevu o stavu unie (SOTEU) | Foto: Yves Herman | Zdroj: Reuters

Do sídla Evropského parlamentu ve Štrasburku uvedla jeho předsedkyně Roberta Metsolaová šéfku Evropské komise von der Leyenovou v doprovodu ukrajinské první dámy Oleny Zelenské. Samotnému Projevu o stavu unie předcházelo fotografické kolečko, na které byly připraveny především členky Komise. Olenu Zelenskou vítaly v modro-žlutých barvách, což jsou barvy ukrajinské vlajky.

“Today, courage has a name, and that name is Ukraine.”

Ahead of #SOTEU 🇪🇺 EU stands with Ukraine.

@European Commission @Ursula von der Leyen

09:48 – 14. 09. 2022

58 372

„Dnes má odvaha jméno a tím je Ukrajina,“ řekla na úvod von der Leyenová. Hovořila o neutuchající odvaze Ukrajinců bojovat proti Rusku. Zmínila přičinění, o která se zasadila právě EU, a vyzdvihla, že oproti minulým krizím, kterými si Evropa prošla, nyní reagovala rychle a především jednotně.

Von der Leyenová mluvila o přijatých opatřeních, kterými členské státy působí na Rusko. Zdůraznila, že sankce fungují. Projevuje se to podle ní například v tom, že ruský finanční sektor je na „mimotělním oběhu“, produkce aut v Rusku se propadla o tři čtvrtiny nebo že ruská armáda musí brát mikročipy do tanků z myček a ledniček. Uvedla zároveň, že ještě ve středu odcestuje spolu se Zelenskou do Kyjeva, kde se setká s ukrajinským prezidentem.

Očekávané energie

Další část projevu se týkala opatření, která komise navrhne k řešení energetické krize. Podíl dodávek ruského plynu podle von der Leyenové do EU klesl ze 40 na devět procent. Vyzdvihla, že unijní státy naplněním zásobníků na 84 procent výrazně převýšily plány.

Varovala nicméně, že to nebude stačit a miliony Evropanů proto budou potřebovat pomoc. „Proto navrhujeme stanovit horní hranici příjmů společností, které vyrábějí elektřinu za nízké náklady,“ prezentovala návrh komise. „Díky našemu návrhu dostanou členské státy více než 140 miliard eur na přímé tlumení negativních dopadů,“ komentovala.

❗️Evropská komise navrhuje zastropovat výnosy z prodeje elektřiny z obnovitelných zdrojů, jádra a hnědého uhlí, u kterého jsou provozní náklady nejnižší a ceny elektřiny jim tak neodpovídají. Opatření má pro státy EU vynést 140 miliard eur, které mohou nasměrovat k odběratelům.

09:34 – 14. 09. 2022

3 15

Opatření budou diskutovat zástupci členských států na další mimořádné Radě pro energetiku, které české předsednictví svolalo na konec září.

Po domluvě s Evropskou komisí a dalšími členskými státy jsem rozhodl, že na konci září v Bruselu dokončíme to, co jsme začali minulý týden. Na 30.9. svolávám další mimořádné jednání Rady ministrů pro energetiku. Projednáme na ni návrhy Komise řešení vysokých cen energií.

11:32 – 13. 09. 2022

26 754

Von der Leyenová se také zamýšlela nad dlouhodobým rámcem, který by měla EU s ohledem na energetické zdroje zaujmout. Zdůraznila potřebu přechodu na obnovitelné zdroje, díky kterým se členské státy zbaví závislosti na fosilních palivech.

Současně ale uvedla, že si uvědomuje možné nahrazení jedné závislosti za druhou, a proto se chce zasadit o prohloubení spolupráce se „spolehlivými a spřízněnými“ partnerskými státy – Norskem, Chile, Mexikem nebo Novým Zélandem. Evropská komise proto připraví návrh tzv. zákona o kriticky vzácných surovinách. Cílem je vybudovat strategické rezervy tam, kde dodávky ohrožují rizika.

„Společně s členskými státy proto vypracujeme soubor opatření, která zohlední specifickou povahu našich vztahů s dodavateli – od nespolehlivých dodavatelů, jako je Rusko, až po spolehlivé přátele.“

Ursula von der Leyenová (předsedkyně Evropské komise)

Spolu s energiemi a jejich získáváním se dotkla šéfka komise také klimatických změn a jejich projevů v Evropě. Na kontinentu totiž bylo nejteplejší léto v historii měření, což se projevilo rozsáhlými požáry nejen na jihu, ale také třeba v Česku.

Pro adekvátní boj s tímto přírodním živlem tak von der Leyenová řekla: „Evropská unie zakoupí k doplnění našeho letadlového parku deset lehkých obojživelných letadel a tři další vrtulníky.“

Balkánské dilema Evropské unie. Buď tamní země přijme mezi sebe, nebo je nechá Rusku a Číně

Číst článek

Směřování Evropy

Aby unie pracovala jako dobře promazaný stroj, chce se šéfka Komise zaměřit na efektivní využití pracovních sil a zlepšit podnikatelské prostředí, posílit konkurenceschopnost. Toho by chtěla dosáhnout odstraněním překážek, které brzdí malé podniky, které „musí být ústředním prvkem transformace – protože jsou páteří dlouhé a úspěšné historie evropského průmyslu“.

Za tímto účelem má dojít k předložení „Be Fit“ balíčku úlev právě pro malé a střední podniky, který bude obsahovat návrh jednotného souboru daňových pravidel pro podnikání v Evropě.

K zajištění dostatku pracovní síly je nutné podle von der Leyenové zaměřit se na vzdělání. „Proto navrhuji, aby se rok 2023 stal Evropským rokem odborné přípravy a především také dalšího vzdělávání,“ pronesla ve Štrasburku.

Při výhledu do budoucna také zmínila odkaz zesnulé královny Alžbety II., o které hovořila jako o legendě. „Byla pevným bodem v bouřlivých a transformačních událostech během posledních 70 let,“ řekla Leyenová. Tyto procesy pak přirovnala ke změně řádu v důsledku ruské agrese.

„Tento přelomový okamžik v globální politice vyžaduje, abychom přehodnotili svou zahraničněpolitickou agendu. Je čas investovat do síly demokracií.“

Ursula von der Leyenová (předsedkyně Evropské komise)

Cestu k silné demokracii pak předsedkyně Evropské komise vnímá v jednotě unie. K té by podle ní mohlo přispět také její potenciální rozšíření. „Přeji si, aby lidé západního Balkánu, Ukrajiny, Moldavska a Gruzie věděli: Jste součástí naší rodiny, vaše budoucnost je v naší unii a naše unie bez vás není úplná,“ zdůraznila.

Boj s korupcí

V tématu obrana hodnoty demokracie se Leyenová obrátila také směrem dovnitř EU. Podtrhla povinnost Evropské komise trvat na nezávislosti justice. Unijní rozpočet bude chránit s použitím nástroje kondicionality. A mluvila zároveň o aktualizaci pravidla pro boj proti korupci.

V Evropské unii se vyjednává tvrdě. Maďarsko se už ale ocitlo na okraji propasti, popisuje ministr Bek

Číst článek

„Chceme-li působit důvěryhodně, když žádáme kandidátské země, aby posílily své demokracie, musíme vymýtit korupci také u nás doma,“ sdělila. „Kromě klasičtějších trestných činů – například úplatkářství – zpřísníme normy týkající se porušení zákona, jako je nezákonné obohacování, obchodování s vlivem a zneužití pravomoci. Navrhneme rovněž zahrnout korupci do režimu sankcí EU v oblasti lidských práv, který je novým nástrojem na ochranu našich hodnot v zahraničí,“ doplnila.

Na závěr zopakovala slova bývalého předsedy Evropského parlamentu Davida Sassoliho: „Demokracie nevyšla z módy, ale musí se aktualizovat, aby mohla i nadále zlepšovat životy lidí.“

Von der Leyenová připomněla východiska, která vyplynula z nedávné konference o Budoucnosti Evropy, na které mladí lidé ze všech členských států debatovali o možném dalším směřování. V této souvislosti poslala projednávané body předsedkyni parlamentu Metsolaové a premiérovi Petru Fialovi (ODS) jakožto představiteli předsednické země.

V posledních minutách projevu se znovu vrátila k válce na Ukrajině a především k pomocné ruce, kterou podali občané unie ukrajinským uprchlíkům. Předsedkyně komise vyzdvihovala solidaritu jakožto součást „evropského ducha“.

„Unie, která stojí nerozlučně pohromadě. Unie, která společně zvítězí. Ať žije Evropa,“ zakončila svůj projev von der Leyenová.

Europe is united and determined.

We should be proud of that.

We have brought Europe’s inner strength back to the surface.

🔴 Watch LIVE President @Ursula von der Leyen #SOTEU speech in International Sign twitter.com/i/broadcasts/1…

09:06 – 14. 09. 2022

413 883

Anna Urbanová, vid, ztr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme