Souboj mezi Googlem a čínskými úřady pokračuje

Čína neustupuje Googlu. Americká internetová firma pohrozila, že odejde z čínského trhu kvůli přísné cenzuře. Peking nepřímo reagoval oznámením o zvýšení státní kontroly nad internetem.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Internet

Internet | Foto: Rádio Praha

Jak v pořadu Stalo se dnes připomněl sinolog Martin Hála, z velkých internetových firem přišel Google do Číny relativně pozdě a netajil se tím, že si je vědom etických kompromisů i obchodních problémů spojených s působením v této zemi.

Google na čínská omezení přistoupil, ale nedávné incidenty se stupňující se cenzurou a elektronickou špionáží zřejmě představovaly poslední kapku, míní Hála.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhovor s Martinem Hálou v pořadu Stalo se dnes

"Těch incidentů byla celá řada, stupňovaly se v průběhu minulého roku, měl stále omezenější prostor, podmínky filtrování, které na něj uvalila čínská vláda, byly stále tužší a tužší."

"A v prosinci nakonec vyšlo najevo, že jeho servery byly napadeny hackery patrně z Číny, kteří se pokusili zcizit některá firemní tajemství a hlavně se dostat do emailových schránek čínských obhájců lidských práv," řekl Martin Hála ve vysílání Radiožurnálu.

Podle něj to nyní vypadá tak, že se Google bude muset z Číny na nějakou dobu stáhnout. "Na jak dlouho, to ještě uvidíme."

Martin Dorazín, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme