Souboj o křeslo prezidenta USA začal. Existuje i scénář pro patový výsledek

Americká prezidentská kampaň skončila a voliči začali rozhodovat, koho pošlou na příští čtyři roky do Bílého domu. Volí se už ve většině států. Předvolební průzkumy vycházejí velmi těsně. Rozhodnout tak mohou přehmaty, kterých se prezident Barack Obama či jeho republikánský vyzyvatel Mitt Romney během kampaně dopustili. A existuje i scénář pro nerozhodný výsledek.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Volba prezidenta USA. Volič v Phoenixu v Arizoně jde odevzdat svůj hlas. | Foto: Reuters

Podporu jednotlivých kandidátů lze odhadovat i z nákladnosti kampaně. Ta letošní byla nejdražší v historii. Barack Obama byl první kandidát, který vybral více než miliardu dolarů. A zdá se, že Mitt Romney se této částce minimálně přiblížil.

Peníze nejsou důležité jen jako prostředek na financování kampaně. Ale dá se podle nich odhadovat i výsledek voleb, protože více peněz znamená větší podporu, jak u lidí, tak u podniků nebo různých zájmových skupin. I na tomto poli to bylo velmi vyrovnané, ale Obama nakonec podle všeho s mírným náskokem zvítězil.

Přehrát

00:00 / 00:00

O kampani a vyhlídkách obou kandidátů na úřad prezidenta USA mluvil redaktor Ondřej Bouda.

Volby budou podle všech komentátorů velmi těsné a nebude to v moderní historii poprvé. Například v roce 2000 rozhodlo pro George W. Bushe 537 hlasů na Floridě.

Nerozhodnuté voliče často spíše než připravené projevy a vystoupení mohou ovlivnit chvilková selhání kandidátů.

Těch si letos užil víc Mitt Romney. Když třeba řekl, že nemá šanci u 47 procent voličů, protože jsou závislí na státní pomoci a nejsou ochotni převzít zodpovědnost za své životy. Nejenže tím nezaměstnané opravdu musel naštvat, ale navíc si spletl statistiky a do stejného pytle hodil i řadu pracujících lidí, kteří jen neplatí jednu z daní, protože nevydělávají tolik.

Zdá se, že Obama se takových chyb dokázal vyvarovat, ale zase zaspal v první předvolební debatě. A nedostatečnou průbojnost a nesrozumitelnost mu vyčítá řada voličů. Těžko říct, zda to dokázal v posledních dnech napravit.

Propast mezi levicí a pravicí v USA se prohloubila, rozhodnout může každý hlas

Číst článek

Ne vždy ale musí jít o selhání kandidáta. Uškodit mohou i třeba straničtí kolegové. Například republikánský senátor za Indianu pravděpodobně neobhájí mandát, protože řekl, že žena, která při znásilnění otěhotní, si za to může sama. Nebo jeho kolega z Missouri pro změnu tvrdil, že některá znásilnění mohou být legitimní. Je otázka, jak moc se to odrazí i v prezidentské volbě.

Žádný z kandidátů v současnosti nemá u voličů viditelně navrch. Když už se nějaký tip na vítěze objeví, tak je to spíš přání otcem myšlenky. Je to tak těsné, že se dokonce spekuluje o teoretické možnosti patového výsledku. Existuje totiž několik scénářů, podle kterých by si oba kandidáti rozdělili hlasy volitelů přesně na polovinu.

V takovém případě by o prezidentovi rozhodla sněmovna reprezentantů. Tu ovládají republikáni. Takže by zvolila Romneyho. Jenže o viceprezidentovi by rozhodoval demokratický Senát. A tak by bok po boku museli vládnout Mitt Romney a Joe Biden.

Američané volí současně s prezidentem i viceprezidenta. Vyhraje Biden, nebo Ryan?

Číst článek

Každý stát si v Americe určuje délku volebního dne sám. První volební místnosti ve státě Indiana a Kentucky, kde lidé začali volit mezi prvními, by se měly uzavřít o půlnoci středoevropského času.

Oba kandidáti vedou kampaň do poslední chvíle, Mitt Romey z Bostonu a Barack Obama z Chicaga, odkud poskytuje rozhovory pro televizní a rozhlasové stanice v klíčových státech, jako je třeba Ohio nebo Florida.

Volební účast při amerických prezidentských volbách bývá zpravidla přes 50 procent. Vzhledem k tomu, že Američané tyto prezidentské volby vnímají jako velmi zásadní, dá se očekávat velká účast. Oba kandidáti už svůj hlas odevzdali, Mitt Romney ráno a Barack Obama s předstihem v říjnu. Možnost volit dříve využilo celkem kolem třiceti milionů lidí.

Americkým prezidentským volbám se bude Radiožurnál věnovat podrobně, v noci z úterý na středu začne od půlnoci vysílat volební speciál. Na našem webu budeme volební duel sledovat v online reportáži.

USA - prezidentské volby | Foto: Český rozhlas

Vít Pohanka, Pavel Polák, Ondřej Bouda, Vojtěch Kouřímský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme