Současná koalice nemá alternativu, prohlásil Danko. Vládní krizi chce vyřešit

Slovenská národní strana chce zůstat v koalici premiéra Roberta Fica. Potvrdil to její šéf Andrej Danko. K současnému kabinetu teď podle něj neexistuje alternativa a úřednickou vládu ani předčasné volby nechce. SNS vypovězením koaliční smlouvy před více než dvěma týdny vyvolala na Slovensku vládní krizi.

Bratislava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lídři slovenských koaličních stran v čase podpisu koaliční smlouvy v březnu 2016 | Zdroj: Profimedia

„Nechceme traumatizovat lidi dalšími volbami,“ sdělil Danko během tiskové konference. Podle něj má slovenská koalice navzdory konfliktům ještě prostor na to, aby se spolu naučila fungovat.

Slovenská vláda nekončí, Danko jenom trucuje, hodnotí koaliční krizi komentátoři

Číst článek

Danko také přiblížil, proč se jeho strana pustila do sporu s koaličními partnery. „Je velice těžké být malou koaliční stranou v rámci vlády, nabírat procenta a prosazovat svou politiku. Nic jiného než své místo v rámci této vlády nehledáme.“

Podle něj je osudem malých koaličních stran vždy postupná politická smrt a tomu chce zabránit.

SNS teď bude se Smerem a stranou Most-Híd jednat o nové koaliční smlouvě nebo o dodatku k té stávající. Strana například požaduje, aby o odvolání každého ministra rozhodovala strana, která ho navrhla do funkce.

Minulý týden na základě premiérovy žádosti rezignoval ministr školství Peter Plavčan, kterého nominovala právě SNS. Politik čelil tlaku kvůli netransparentnímu rozdělování evropských dotací. Plavčan demisi původně odmítal, po souhlasu předsedy SNS Danka ale nakonec premiérovi vyhověl.

lum, mos Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme