‚Součást kampaně falešného zpravodajství.‘ Bystroň z německé AfD se ohradil proti článku o ‚balíčcích‘

Poslanec Alternativy pro Německo (AfD) Petr Bystroň se ohradil proti článku magazínu Der Spiegel, který tvrdil, že v kauze možných úplatků od proruské sítě přijímal balíčky. Ve vyjádření Bystroň uvedl, že magazín se zapojil do kampaně, jejímž cílem je zdiskreditovat všechny strany usilující o ukončení vojenského konfliktu na Ukrajině, a ovlivnit tak volby do Evropského parlamentu.

Berlín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Petr Bystroň (AfD)

Petr Bystroň (AfD) | Zdroj: Reuters

Za falešný označila článek o balíčcích také AfD. Bystroň, který má český původ a který je dvojkou na kandidátce AfD pro volby do Evropského parlamentu, opakovaně tvrdí, že žádné úplatky nedostával.

Kauzy AfD její voliči vnímají. Mají ale zakořeněnou nedůvěru vůči tradičním médiím, říká germanistka

Číst článek

„Der Spiegel se opět snaží ze starého lógru uvařit ještě jedno kafe,“ uvedl Bystroň.

Magazín v pátek napsal, že Bystroň na pondělním zasedání předsednictva strany řekl, že dostával malé balíčky, ale žádné peníze. Der Spiegel rovněž uvedl, že poslanec na otázku časopisu přijímání balíčků přímo nepopřel a že celou kauzu označil za kampaň proti němu.

‚Očekávám zveřejnění‘

„Já jsem předsednictvo pouze informoval o tom, že podle zpráv z médií existují videozáznamy, na kterých je vidět, jak si něco předáváme. Především jsem upozornil, že lze očekávat zveřejnění těchto kompromateriálů v médiích ještě v průběhu volební kampaně,“ řekl Bystroň.

„Spiegel svým falešným zpravodajstvím opět potvrdil, že je součástí kampaně, jejímž cílem je zdiskreditovat všechny strany usilující o ukončení vojenského konfliktu na Ukrajině, a ovlivnit tak volby do Evropského parlamentu,“ dodal.

Ještě v pátek o článku Der Spiegelu a podobném materiálu v deníku Die Welt jednali členové předsednictva AfD, kteří informace o balíčcích označili za nepravdivé. „V e-mailu (Bystroň) ujasňuje: Balíčky s penězi jsem samozřejmě žádné nedostával,“ uvedla strana v prohlášení.

Bystroň z Afd nadále odmítá, že by dostával peníze od proruské sítě, přiznal ale malé balíčky

Číst článek

Vedení AfD rovněž uvedlo, že na zmíněném pondělním zasedání Bystroň netvrdil, že by nějaké balíčky dostával. „To potvrdila značná část účastníků jednání předsednictva,“ dodala strana.

Peníze od Marčevského

Podle informací Deníku N, týdeníku Die Zeit a německé veřejnoprávní stanice ARD vyslechli členové poslanecké komise pro kontrolu české Bezpečnostní informační služby (BIS) audionahrávky, které se vztahují k Bystroňově kauze.

Na jedné z nich podle těchto médií Bystroň údajně přebírá 20 000 eur (asi 503 000 korun) od propagandisty Arťoma Marčevského, kterého spolu s proruským ukrajinským politikem Viktorem Medvedčukem Česko v březnu zařadilo na národní sankční seznam.

Marčevskij stál za mediální společností Voice of Europe, které Bystroň v minulosti poskytoval rozhovory. Medvedčuk podle českého sankčního seznamu toto médium skrytě financoval.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme