‚Součást provokativního chování.‘ Rusko odstranilo z řeky Narvy bóje vyznačující jeho hranici s Estonskem

Ruští pohraničníci odstranili z řeky Narvy některé z bójí, které tam umístilo Estonsko k vyznačení hranice mezi oběma zeměmi a k usnadnění navigace. Tallinn i Evropská unie krok Ruska odsoudily, informoval v pátek zpravodajský server BBC News.

Tallinn/Brusel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Most přes řeku Narvu na hraničním přechodu s Ruskem v estonském městě Narva 18. září 2022

Most přes řeku Narvu na hraničním přechodu s Ruskem v estonském městě Narva 18. září 2022 | Foto: Janis Laizans | Zdroj: Reuters

Podle estonských představitelů Rusové ve čtvrtek časně ráno z řeky odstranili 24 z 50 plovoucích bójí, které mají zajistit, aby se lodě nedostaly do cizích vod.

Hrozí nám jaderná válka? Experti mluví o nebezpečí srovnatelném s kubánskou krizí z 60. let

Číst článek

„Pohraniční incident je součástí provokativního chování a hybridních akcí Ruska, včetně těch na námořní a pozemní hranici v pobaltské oblasti,“ uvedl v prohlášení šéf diplomacie Evropské unie Josep Borrell. „Takové akce jsou nepřijatelné,“ dodal.

Napětí na estonsko-ruské hranici vzrostlo po ruské invazi na Ukrajinu v únoru 2022. Estonská pohraniční služba uvedla, že Moskva s instalací bójí na hranici procházející řekou Narva nesouhlasila a zpochybnila plánované umístění asi poloviny z 250 bójí.

‚Snaha o vyvolání strachu‘ 

Estonská premiérka Kaja Kallasová řekla, že se snaží situaci s Ruskem vyjasnit. Podle Kallasové se zdá, že jde o součást snah Moskvy „použít nástroje související s hranicemi k vyvolání strachu“.

Moskva varovala Londýn před odvetou, pokud Kyjev použije britské zbraně na ruském území

Číst článek

Estonské ministerstvo zahraničí nyní oznámilo, že si předvolalo ruského chargé d'affaires a že kroky Moskvy vnímá jako „provokativní pohraniční incident“. Zároveň vyzvalo k okamžitému vrácení bójí na původní místo a uvedlo, že bude po Rusku žádat vysvětlení.

Spor kolem bójí na řece Narvě přichází poté, co ruské ministerstvo obrany tento týden zveřejnilo návrh na revizi námořní hranice v Baltském moři. To vyvolalo znepokojení mezi členskými zeměmi NATO, včetně Estonska. Ministerstvo návrh po krátké době z webu smazalo.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme