Běloruský soud poslal vůdkyni opozice Cichanouskou na 15 let do vězení. Souzena byla v nepřítomnosti

Soud v běloruském Minsku odsoudil opoziční vůdkyni Svjatlanu Cichanouskou v nepřítomnosti k 15 letům v trestanecké kolonii. Uznal ji vinnou ze zrady, vyvolávání masových nepokojů nebo z podněcování k nepřátelským akcím. Cichanouská v roce 2020 kandidovala proti Alexandru Lukašenkovi v prezidentských volbách.

Minsk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na místě bylo také plátno, na které organizátoři promítali jména lidí, kteří v Bělorusku zemřeli nebo byli zatčeni.

Svjatlana Cichanouská v reakci na verdikt napsala na twitter, že o svém trestu nepřemýšlí. Myslí ale na tisíce nevinných vězněných v Bělorusku. | Foto: René Volfík | Zdroj: Český rozhlas

Běloruské úřady Svjatlanu Cichanouskou obvinily mimo jiné ze spiknutí za účelem uchopení moci protiústavním způsobem. Soud i prokuratura se také shodly na tom, že představitelka opozice je zodpovědná za vytvoření extremistické formace a veřejně vyzývá k převzetí moci. Opakovaně také podpořila mezinárodní sankce proti režimu Alexandra Lukašenka.

Svjatlana Cichanouská v reakci na verdikt napsala na twitter, že o svém trestu nepřemýšlí. Myslí ale na tisíce nevinných vězněných v Bělorusku. Ve své práci hodlá pokračovat, dokud nebudou na svobodě.

Obžaloba vznesla stejná obvinění také proti bývalému ministru kultury Pavlu Latuškovi, který podpořil protivládní protesty v roce 2020. Latuškovi soud uložil trest 18 let vězení. I on žije mimo Bělorusko a v současnosti je členem prozatímní vlády Cichanouské.

Kateřina Havlíková, cen Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme