Britský nejvyšší soud rozhodl o skotském referendu za nezávislost. Bez souhlasu vlády se neuskuteční

Skotsko nemůže uspořádat druhé referendum o nezávislosti bez souhlasu vlády v Londýně, rozhodl ve středu britský nejvyšší soud. Podle agentury Reuters představuje verdikt neúspěch pro skotské nacionalisty, kteří plebiscit plánovali na příští rok. Skotská premiérka Nicola Sturgeonová uvedla, že je rozhodnutím soudu zklamaná, bude ho ale respektovat.

Londýn (Aktualizováno: 12:36 23. 11. 2022) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Skotská vlajka během protestů před Nejvyšším soudem v Londýně

Skotská vlajka během protestů před Nejvyšším soudem v Londýně | Foto: Toby Melville | Zdroj: Reuters

V roce 2014 Skotové poměrem 55 ku 45 procentům odmítli odchod z více než 300 let staré unie s Anglií. Podle zastánců skotské nezávislosti ale pozdější vystoupení Británie z Evropské unie změnilo situaci natolik, že je nutné uspořádat nové referendum.

Nezávislí Skotové? Soudržnost Velké Británie je ohrožena na více frontách, upozorňuje politoložka

Číst článek

Skotové se v hlasování o brexitu z většiny vyslovili proti vystoupení z Evropské unie. V současném skotském parlamentu převládají stoupenci nezávislosti.

„Skotský parlament nemá pravomoc přijmout zákon o referendu o nezávislosti Skotska,“ uvedl podle agentury DPA předseda britského nejvyššího soudu Robert Reed. Plebiscit by podle něj byl záležitostí, která se týká celého Spojeného království, a tudíž přesahuje pravomoci skotského parlamentu. Rozhodnutí bylo podle Reeda přijato jednomyslně.

Sturgeonová se zasazuje o vypsání dalšího referenda, které chce uspořádat 19. října 2023. Musí ale podle ní být zákonné a mezinárodně uznané.

Britská vláda souhlas s novým referendem odmítá dát a tvrdí, že Skotové už v roce 2014 měli příležitost vyjádřit se k samostatnosti a odmítli ji. Hlasování o nezávislosti by se podle ní mělo uskutečnit jednou za generaci.

Premiérka v reakci na verdikt uvedla, že je rozhodnutím soudu zklamaná, míní ho však respektovat.

Uvedla také, že zákon, který znemožňuje Skotsku určit si vlastní budoucnost bez souhlasu Londýna, odhaluje, že „jakákoliv představa o Spojeném království jako dobrovolném partnerství je mýtus“. Volání Skotska po nezávislosti podle ní nemůže být v demokracii umlčeno.

Britský ministr pro otázky Skotska Alister Jack podle Reuters uvedl, že vláda v Londýně rozhodnutí respektuje. „Bereme na vědomí a respektujeme dnešní (středeční) jednomyslné rozhodnutí nejvyššího soudu,“ uvedl Jack v prohlášení.

„Budeme i nadále konstruktivně spolupracovat se skotskou vládou na řešení všech problémů, které jsou nám společné a kterým čelíme,“ dodal.

Příznivci nezávislosti plánují na středeční odpoledne demonstraci před skotským parlamentem v Edinburghu a na dalších místech.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme