Začal soud s Weinsteinem. Obviněný producent dorazil o berlích, hrozí mu až doživotní trest

Před soud na newyorském Manhattanu se v pondělí dostavil americký filmový producent Harvey Weinstein, který čelí obvinění ze sexuálního násilí. Soud začíná výběrem porotců, který může trvat až dva týdny. Samotný proces, podrobně sledovaný americkými médii i veřejností, má trvat šest týdnů. Pondělní, spíše formální jednání ale zabralo jen hodinu.

New York (Aktualizováno: 21:15 6. 1. 2020) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Producent Harvey Weinstein o berlích dorazil k soudu.

Producent Harvey Weinstein o berlích dorazil k soudu. | Zdroj: Reuters

Weinsteina od roku 2017 obvinilo ze sexuálních útoků více než 80 žen včetně slavných hereček jako jsou Salma Hayeková či Gwyneth Paltrowová. Soud se ale nyní bude zabývat pouze případem, který se týká jen dvou žen – jednu z nich podle prokuratury Weinstein v roce 2006 nutil k orálnímu sexu, druhou v roce 2013 znásilnil.

Nová obvinění

Prokuratura v Los Angeles v pondělí nicméně vydala prohlášení, podle něhož je Weinstein obviněn ze dvou dalších útoků. Oba se podle žalobců měly stát v roce 2013, jeden vyšetřovatelé označili jako znásilnění a druhý za sexuální napadení.

Harvey Weinstein před newyorským soudem uvedl, že se cítí nevinen. Začátek procesu byl odložen na leden

Číst článek

V únoru toho roku údajně Weinstein znásilnil nejmenovanou ženu v hotelovém pokoji, když se vnutil do jejího apartmánu. Následující den měl napadnout jinou ženu v hotelu v Beverly Hills. Tato oběť bude podle prokurátorů vypovídat už v nynějším manhattanském procesu. Vypracování obžaloby pozdržela váhavost obětí o incidentu vypovídat. Obvinění ze strany dalších tří žen prokuratura v Los Angeles dál prošetřuje.

Sedmašedesátiletý Weinstein dnes k soudu přišel v neutěšeném stavu, kvůli potížím se zády chodí jen s oporou a je značně zesláblý. Cestou do soudní síně musel projít kolem patnácti žen, které ho ze sexuálního útoku obvinily. Nad hlavami držely transparent s nápisem „Spravedlnost pro přeživší“. Byly mezi nimi herečky Rosanna Arquetteová a Rose McGowanová.

Cítí se nevinný

Skandál kolem filmaře, který býval považován za jednoho z nejmocnějších mužů Hollywoodu, stál před dvěma lety u zrodu kampaně MeToo. V ní se ženy na celém světě začaly veřejně svěřovat se svými negativními zkušenostmi se sexuálním obtěžováním nebo násilím. Obžaloba má celkem pět bodů, a pokud bude někdejší filmový magnát a šéf studia Miramax shledán vinným, hrozí mu až doživotní vězení.

Weinstein tvrdí, že je nevinen a že všechny jeho sexuální kontakty se vždy odehrávaly se souhlasem obou stran.

Ženy, které Weinsteina ze sexuálního obtěžování obvinily, se sešly před newyorským soudem. | Zdroj: Reuters

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme