Soud hledá viníky protržení hráze s kaly u maďarského Kolontáru

Největší ekologická katastrofa v dějinách Maďarska se dostává do soudní síně. Jde o protržení hráze odkaliště hliníkárny u vesnice Kolontár v říjnu 2010, kdy široké okolí zaplavilo červené bahno. Obžalovaní jsou vedoucí pracovníci hliníkárny ve městě Ajka.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Z této strany mostu se do obce Kolontár přihnala vlna jedovatého bahna.

Z této strany mostu se do obce Kolontár přihnala vlna jedovatého bahna. | Foto: Tomáš Adamec

Deset lidí zahynulo, přes dvě stě bylo zraněno, stovky hektarů půdy a desítky domů v obci Kolontár v bezprostřední blízkosti odkaliště a míst Devecser či Ajka byly zničeny, když se 4. října 2010 z protržené hráze vyplavilo dohromady milion krychlových metrů červeného bahna.

Před soudem ve městě Veszprém stojí 15 lidí, mezi nimi také bývalí i současní manažeři maďarských hliníkáren z města Ajka včetně generálního ředitele firmy. Prokuratura pro ně žádá tresty odnětí svobody od 5 do 10 let.

Přehrát

00:00 / 00:00

O soudu s vedením hliníkárny informuje maďarský spolupracovník ČRo Gregor Martin Papucsek

Podle prokuratury je za nehodu zodpovědný management hliníkárny a pracovníci dohlížející na kontrolu a bezpečnost provozu. Viní je z veřejného ohrožení se smrtelnými následky, mimořádně vysokými majetkovými škodami a z poškozování životního prostředí z nedbalosti a dalších činů.

Obhajoba se brání tím, že za katastrofu může špatný výběr místa pro odkaliště před desítkami let, projektování objektu odkališť, nekvalitní výstavba a nedostatečné kontroly ze strany úřadů.

Na soud se za dva roky obrátilo přes 40 lidí, odškodné od hliníkárny žádají i firmy včetně státní železnice. Úřady už za narušení ekologie udělily podniku pokutu 135 miliard forintů, tedy asi 12 miliard korun. Soud ale platnost pokuty pozastavil, protože by kvůli ní firma zkrachovala.

Vláda totiž okamžitě po katastrofě přislíbila zachovat pracovní místa, v hliníkárně pracuje asi 10 tisíc lidí. Likvidaci továrny proto vláda zřejmě nepřipustí. Minulý týden dokonce hliníkárnu vyhlásila za strategický podnik, což ji chrání před konkurzem nebo bankrotem.

Firma ale od nehody jen hromadí dluhy, jejich výše už dosáhla dvou miliard forintů. Vláda sice po katastrofě převzala vedení podniku, ale nucenou správu později uvolnila. Nyní se opět uvažuje i o tom, že by do firmy vstoupil jako vlastník stát.

Gregor Martin Papucsek, mkp, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme