Polský soud poslal za mříže dva bývalé generály státní bezpečnosti, stoupence opozice posílali na cvičení

Na dva roky do vězení poslal soud ve Varšavě dva bývalé generály komunistické státní bezpečnosti za pronásledování stoupenců opozice v době výjimečného stavu začátkem 80. let minulého století. Posílali je na vojenská cvičení, kde lidé živořili v bídných podmínkách a museli vykonávat nesmyslné úkoly. Podle portálu onet.pl se jednalo o poslední proces s významnějšími činiteli komunistického režimu z období výjimečného stavu.

Varšava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ilustrační foto | Foto: Fotobanka Stock Exchange

Rozsudek nad téměř 95letým Wladyslawem C. a skoro 86letým Józefem S. je pravomocný, šlo o odvolací proces. Ani jeden z mužů v úterý k soudu nepřišel.

Polští historikové zjistili, že na přelomu let 1982 a 1983 se odsouzení přičinili o to, aby stoupenci opozice, kteří organizovali stávky a pouliční protesty nebo tiskli a rozšiřovali texty nepřátelské vůči režimu, byli vysíláni na vojenská cvičení. Věc se dotkla asi 1450 členů odborové organizace Solidarita a dalších opozičních aktivistů, které komunisté z různých důvodů nemohli zatknout nebo internovat.

Z nich asi 300 bylo vysláno na cvičení do střediska v Chelmně. Tam tři zimní měsíce přebývali ve stanech z tenkého plátna, dostali staré boty a uniformy a vykonávali nepotřebné úkoly, jako je například hloubení příkopů a jejich následné zasypávání.

Polští komunisté výjimečný stav vyhlásili s cílem potlačit opoziční odborové hnutí Solidarita. Trval do července 1983.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme