Přísný zákaz potratů platil v Mississippi jen několik měsíců. Porušuje práva žen, rozhodl soudce

Soudce v americkém státě Mississippi zrušil zákaz potratů, podle kterého nemohly ženy po 15. týdnu těhotenství ukončit. Informoval o tom server BBC. Guvernér Mississippi Phil Bryant podepsal nový protipotratový zákon v březnu, kterým prakticky ženám zakázal ukončit těhotenství po 15 týdnech. Zhruba hodinu po podpisu zákona podala jediná potratová klinika v Mississippi žalobu, ve které uvedla, že norma je protiústavní, takže by měla být zrušena.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

soud, rozsudek, verdikt, ilustrační foto | Foto: Fotobanka Profimedia

Soudce Carlton Reeves v úterý rozhodl, že nový zákon porušuje ústavní práva žen. Podle zrušeného zákona byly interrupce po 15. týdnu těhotenství přípustné jen ve dvou případech - pokud je plod ve stavu, kdy nedokáže přežít, nebo pokud jsou život nebo „základní tělesné funkce“ ženy v nebezpečí. Těhotenství následkem znásilnění nebo incestu zákon přerušit po 15 týdnech zakazoval. Dosavadní zákonná úprava platná v Mississippi zakazuje potraty až po 20 týdnech života plodu.

Jako nájemná vražda. Papež František při kázání na téma ‚nezabiješ‘ kritizoval interrupce

Číst článek

Umělé přerušení těhotenství je v USA možné bez rizika postihu provádět od precedentního rozsudku v případu známém jako Roeová versus Wade z roku 1973, kdy se nejvyšší soud zastal ženy, která žádala o možnost provedení potratu. Tím soud interrupce de facto legalizoval na celém území USA.

Reeves ve svém prohlášení kritizoval stát Mississippi za to, že se hodlal soudit s obhájci práva na potrat. „Stát se rozhodl schválit zákon, o kterém věděl, že je protiústavní,“ oznámil soudce a doplnil, že cílem bylo přimět nejvyšší soud, aby zrušil precedentní rozsudek Roeová vs Wade. Zdůraznil přitom, že soud v Mississippi se drží rozhodnutí nejvyššího soudu a dodržuje americkou ústavu.

Rozhodnutí soudce v Mississippi znamená, že podobný zákaz potratu po 15. týdnu těhotenství nebude schválen v sousední Louisianě, uvedl deník Clarion Ledger.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme