Po 38 letech soud v Los Angeles zprostil muže viny za vraždu. Pomohl test DNA, o který žádal od roku 2000

Soud v Los Angeles v neděli zprostil viny Maurice Hastingse, který byl neprávem odsouzen za loupežnou vraždu a sexuální napadení, jichž se v roce 1983 dopustil někdo jiný. Nyní 69letý Hastings se po 38 letech z vězení dostal loni v říjnu, ale až nyní ho soud oficiálně prohlásil za nevinného a omluvil se mu, píše web stanice CNN. Hastings omluvu přijal a s čistým štítem si chce „užívat života“. Podle CNN nyní pracuje s lidmi bez domova.

Los Angeles Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Maurice Hastings

Maurice Hastings si neprávem odpykal 38 let ve vězení | Zdroj: Profimedia

„Mrzí mě, velmi mě mrzí ta velká nespravedlnost, které se můj úřad a právní systém na vás dopustily. Vím, že za 38 let nestačí říct ‚omlouvám se‘. Musíme se z toho poučit,“ řekla okresní státní zástupkyně Martha Carrillová.

Američanka i přes svou nevinu strávila 35 let ve vězení. Jako odškodnění dostane tři miliony dolarů

Číst článek

Hastingse poslal soud v roce 1988 do vězení na doživotí. Podle tehdejšího rozsudku unesl v roce 1983 třicetiletou ženu v kalifornském městě Inglewood, znásilnil ji a následně zastřelil. Tělo se našlo v kufru ženina vozu.

Hastingsovi se podařilo dostat na svobodu díky losangeleské pobočce organizace Innocence Project, jež se věnuje boji za práva odsouzených, kteří se podle ní do vězení dostali neprávem. Loni v červnu analýza DNA, o kterou se organizace zasadila, prokázala, že stopy spermatu z těla zavražděné ženy nepatří Hastingsovi.

V databázi se následně podařilo zjistit, že objevené biologické stopy patřily muži, který zemřel ve vězení před dvěma lety. Odsouzený byl přitom za jiné případy únosu a znásilnění. Hastings celou dobu strávenou ve vězení tvrdil, že je nevinný, a o test DNA, který by to potvrdil, žádal od roku 2000.

V USA propustili z vězení muže, který v něm strávil neprávem 38 let. Pomohl mu test DNA

Číst článek

„Znamená to hodně. Jsem vděčný za rozhodnutí soudce i za omluvy, které jsem dnes slyšel,“ řekl Hastings na tiskové konferenci po vynesení rozsudku. „Jsem připraven pokračovat ve svém životě. Jsem teď šťastný člověk,“ dodal osvobozený muž, jeden z asi 3400 lidí, kteří byli v USA doposud neprávem odsouzeni.

Za odškodnění pro tyto osoby usiluje v zemi několik neziskových organizací; 36 amerických států, včetně Kalifornie, kde byl odsouzen Hastings, má zákony, které takové odškodnění přisuzují automaticky. Jeho výše se liší a pohybuje se zhruba od 50 000 dolarů (asi 1,1 milionu korun) za každý rok neoprávněného uvěznění.

Podle Innocence Project neprávem odsouzený člověk stráví v USA ve vězení průměrně 14 let. První zproštění viny na základě důkazů z DNA, stejně jako v případu Hastingse, se uskutečnilo v roce 1989.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme