Soud nevyslyšel Breivikovu žádost o propuštění z vazby

Norský masový vrah Anders Breivik dnes požádal soud o okamžité propuštění z vězeňské vazby. Soudci ho nevyslyšeli a prodloužili mu ji až do šestnáctého dubna, kdy začne vlastní proces. Dnešní soudní slyšení s nacionalistickým teroristou, který loni v létě zabil 77 lidí, sledovala s velkým zájmem norská veřejnost i média.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Anders Breivik u soudu, který rozhodoval o jeho prodloužení vazby | Zdroj: Reuters

Na rozdíl od dřívějších soudních slyšení dal tentokrát Breivik svolení k tomu, aby média fotografovala a natáčela jeho příchod do soudní síně. To je důvod velkého zájmu veřejnosti a médií z celého světa.

Veřejnost mohla v přímém přenosu sledovat, jak se Breivik při vstupu do sálu snažil v želízkách zvednout pravou ruku. Podle jeho obhájce to byl pokus o pravicově-extremistický pozdrav.

Breivik se stejně jako dříve ke svým činům přiznal. Snažil se ale vysvětlit, proč necítí vinu a odmítá trest. Mimo jiné řekl, že je součástí odbojového hnutí a jednal v sebeobraně pro záchranu svého národa. Označil se za militantního nacionalistu, který nechce přihlížet tomu, jak se jeho národ stává menšinou ve vlastní zemi.

Přehrát

00:00 / 00:00

Spolupracovnice Českého rozhlasu v Norsku Emira Holmeyová mluví o procesu s masovým vrahem Andersem Breivikem ve Večerním Radiožurnálu.mp3

Řekl také, že si zaslouží, aby ho armáda vyznamenala Válečným křížem. Když pak Breivik soud požádal, aby ho okamžitě propustil z vazby, ozval se v sále smích.

K soudu dnes přišlo mnohem více pozůstalých a postižených než při prvním veřejném slyšení v listopadu. Pro mnohé byla dnešní událost součástí procesu vyrovnat se s traumatickými zážitky. Je to jakási mentální příprava na soudní proces, který začne v dubnu.

Reakce po slyšení byly různé. Mnozí ale říkali, že jsou rádi, že Breivika viděli a slyšeli mluvit, že is mohou o něm udělat vlastní obrázek.

V soudní síni dnes Breivika sledoval i psychiatr, který má vypracovat nový posudek Breivikova duševního zdraví. Byla to pro něj jedinečná možnost Breivika vidět, protože ten zatím odmítá s psychiatry spolupracovat.

Emira Holmeyová, Michaela van Erne, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme