Soud o zákazu migrace rozhodne během pár dní. Verdikt budu respektovat, vzkázal Trump

Americký odvolací soud vynese v příštích dnech verdikt o imigračním zákazu Donalda Trumpa. Soud vyslechnul argumenty pro a proti, které přednesl federální i státní právní zástupce. Opatření zakazující vstup uprchlíkům a obyvatelům sedmi muslimských států způsobilo chaos a dopravní zmatky. Od minulého týdne je dočasně pozastavená jeho platnost.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Donald Trump, prezident Spojených států | Zdroj: Reuters

Tříčlenný panel soudců v San Franciscu podrobil přísnému výslechu obě strany sporu. Právník ministerstva spravedlnosti, který hájil opatření prezidenta Trumpa, čelil otázkám, jestli vláda předložila dost důkazů o tom, že sedm zemí na seznamu představuje nebezpečí.

Zástupce států Minnesota a Washington, které se kvůli zákazu obrátily na soud, naopak měl prezentovat argumenty, že opatření skutečně diskriminuje muslimy. Rozhodnutí by mělo podle soudu padnout “co nejdříve”. Ať už bude verdikt jakýkoli, očekává se, že případ skončí u Nejvyššího soudu.

Armáda udělila povolení ke stavbě ropovodu v Severní Dakotě. Siouxové se cítí ohroženi

Číst článek

Trump novinářům vzkázal, že respektuje americké soudnictví a bude "nepochybně" respektovat i rozhodnutí soudu o jeho dekretu. Prezident nedávno tvrdě kritizoval rozhodnutí soudu v Seattlu, které dočasně blokuje jeho protiimigrační nařízení, a autora verdiktu označil za "takzvaného soudce".

Na úterním setkání s představiteli Národního sdružení šerifů Trump vyslovil údiv nad tím, že by jeho vláda musela svést soudní bitvu, aby prosadila imigrační zákaz. Někteří lidé se špatnými úmysly mu údajně "chtějí odebrat značnou část pravomocí". Jeho rozhodnutí prý podporuje víc Američanů, než kolik jich proti němu protestuje. Trump je odhodlán podstoupit boj a prosadit své nařízení skrz právní systém, protože to zemi prospěje.

Lenka Kabrhelová, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme