Soud obvinil dva muže z podílu na vraždě Borise Němcova, jeden z nich se přiznal

Moskevský soud uvalil vazbu na všech pět mužů podezřelých z podílu na vraždě ruského opozičního předáka Borise Němcova. Přímými vykonavateli vraždy byli podle vyšetřovatelů Zaur Dadajev a Anzor Gubašev, jako jediní si také zatím vyslechli obvinění. Dadajev se podle ruské televize k účasti na vraždě při výslechu přiznal.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zaur Dadajev se přiznal k podílu na vraždě ruského opozičního předáka Borise Němcova

Zaur Dadajev se přiznal k podílu na vraždě ruského opozičního předáka Borise Němcova | Zdroj: Reuters

Tito dva lidé byli v autě, které ujíždělo od mostu, kde byl Němcov zastřelen. Vyšetřovatelé prý mají z kamerového systému na mostě velmi dobré fotografie.

Dadajev údajně sloužil deset let jako zástupce velitele jednotky, která spadala pod čečenské ministerstvo vnitra. Anzor Gubašev pak údajně pracoval u soukromé bezpečnostní služby v Moskvě, ten jakoukoli vinu popírá.

Přehrát

00:00 / 00:00

Případ sleduje komentátor Českého rozhlasu Libor Dvořák

Ve vazební cele je i zbývající trojice podezřelých. Gubaševův mladší bratr Šagid, Ramzan Bachajev a Tamerlan Eskerchanov. Všichni byli podle soudu do vraždy kremelského kritika nějakým způsobem zapojeni.

Někteří ruští novináři tvrdí, že celá pětice pochází z Čečenska, objevují se ale i zprávy, že přinejmenším někteří jsou ze sousedního Ingušska. Dva ze zadržených tvrdí, že mají prokazatelné alibi.

Policisté chtěli včera zadržet ještě šestého podezřelého. Muž proti nim použil granát a pak spáchal sebevraždu.

Policie odvádí Anzora Gubaševa, obviněného z účasti na vraždě Borise Němcova | Foto: Reuters

Opoziční předák a bývalý vicepremiér Boris Němcov zemřel minulý týden. Neznámí pachatelé ho zastřelili v Moskvě.

Ruská opozice viní z vraždy současné ruské vedení, včetně prezidenta Vladimira Putina. Někdejší ruský vicepremiér a jeden z opozičních předáků mimo jiné připravoval zprávu shrnující důkazy o ruském vojenském podílu na ukrajinské krizi.

Podle ruských vyšetřovatelů mohla mít vražda za cíl poškodit prezidenta Putina, mohla souviset s Němcovovým osobním životem nebo s islámským extremismem.

Ruský opoziční politik Boris Němcov v roce 2014 | Foto: Wikimedia Commons CC BY 2.0 Ilya Schurov

Igor Maňour, ČTK, Petra Novotná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme