Výkon trestu je mučením, tvrdí Navalnyj. Soud ale jeho žalobu na věznici, kde ho nenechají spát, odmítl

Ruský soud ve středu odmítl žalobu uvězněného opozičního politika Alexeje Navalného na věznici, kde ho dozorci v noci každou hodinu budili pod záminkou, že vězeň má sklony k útěku, a tak ho musí často kontrolovat. Informovaly o tom agentury. Navalnyj praxi označil za absurdní a přirovnal ji k mučení.

Moskva/Petuški Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Alexej Navalnyj během soudního líčení | Foto: Maxim Shemetov | Zdroj: Reuters

„Soud ponechal v platnosti zařazení Alexeje (Navalného) na seznam ‚se sklonem k útěku‘. Znamená to, že ho nadále budou budit osmkrát za noc. Pokoušel se utéci? Hloubil tunel? Prorážel zdi? Ne. To se dělá prostě jako mučení,“ napsal na twitteru tým politikovy mluvčí Kiry Jarmyšové, která je sama v domácím vězení.

Biden slíbil, že bude s Putinem řešit lidská práva. ‚Nebudeme přihlížet jejich porušování,‘ řekl

Číst článek

Navalnyj je momentálně ve vězeňské nemocnici v jiném nápravném zařízení, ale podle agentury Reuters by se měl brzy vrátit do vězeňského tábora, kde jej v noci budili.

„Chci jen, aby ke mě přestali chodit a budili mě v noci,“ řekl Navalnyj při předchozím jednání soudu v pondělí, kdy se zasedání zúčastnil prostřednictvím videa.

„Co jsem udělal? Přelézal jsem plot? Vykopal jsem tunel? Nebo jsem se snažil zmocnit pistole? Vysvětlete, proč mě pokládají za takové riziko,“ žádal a argumentoval, že neudělal nic, co by opravňovalo rozhodnutí věznice zařadit jej na seznam vězňů se sklonem k útěku.

‚Uvidíte, zda se nezblázníte‘

„Výkon trestu je fakticky mučením. Zkuste si nařídit budík osmkrát za noc a uvidíte, zda se za týden nezblázníte,“ obrátil se tehdy na soudkyni, která jej za tato slova napomenula.

Ruská policie vyvedla z letadla exšéfa Otevřeného Ruska. Následovala série domovních prohlídek

Číst článek

Navalnyj podal celkem tři žaloby na vězeňské zařízení v Pokrovu ve Vladimirské oblasti, kde si odpykává trest.

V Pokrovu ale není žádný soud, a tak se soudní jednání konalo v sousedním městě Petuški. Hlavní Navalného výhrada spočívá právě v zařazení mezi potenciální útěkáře, což vězni dodatečně a dosti mučivě ztrpčuje úděl, uvedla na svém webu BBC.

Dozorci zpočátku „kontrolovali“ Navalného osmkrát za noc. Po stížnosti advokátů tak činí čtyřikrát za noc.

Na argumentaci věznice, že další vězni si na počínání dozorců nestěžují, Navalnyj prohlásil, že se ostatní vězni bojí, že je umlátí k smrti, zavřou do izolace, anebo nedovolí časnější podmínečné propuštění.

Zadržení po otravě

Ruská policie Navalného zadržela v lednu hned po jeho návratu z Německa, kde se zotavoval z loňské otravy.

SOUTĚŽ: Novičok nebo kulka. Nová kniha novináře Kundry rozkrývá, jak umírají Putinovi kritici

Číst článek

Podle západních laboratoří byl otráven nervově paralytickou látkou ze skupiny Novičok, což potvrdila i Organizace pro zákaz chemických zbraní.

Otravu připisuje přímo prezidentu Vladimiru Putinovi a jeho tajné službě. To Moskva odmítá a stejně tak odmítá i spustit vyšetřování otravy, kterou zpochybňuje.

V únoru mu ruský soud změnil dříve uložený podmíněný trest za údajnou zpronevěru na nepodmíněný a poslal ho do vězeňského tábora ve Vladimirské oblasti.

Navalnyj tvrdí, že byl potrestán za to, že si dovolil přežít otravu, a připomíná, že byl za údajnou zpronevěru odsouzen v politickém procesu, který Evropský soud pro lidská práva shledal nespravedlivým a Rusko mu za to již vyplatilo odškodnění.

Snaha organizace zakázat

Ruské úřady v posledních týdnech podnikají kroky k tomu, aby postavily mimo zákon Navalného fondy a štáby.

Odlet se zpožděním. Česko opustila zbylá část vyhoštěných zaměstnanců ruské ambasády

Číst článek

Soud v Moskvě se v současné době zabývá žádostí prokuratury, aby organizace zakázal jako extremistické. Pokud je takto označí, úřady budou moci aktivisty poslat do vězení a zmrazit jejich bankovní účty.

Spolupracovníci opozičníka tvrdí, že obvinění z extremismu jsou pokusem umlčet je před zářijovými parlamentními volbami.

Po ruských poslancích i ruští senátoři ve středu schválili návrh zákona, který zakazuje nechat se zvolit poslancem členům organizací, prohlášených za extrémistické či teroristické.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme