Soud odmítl znovu napojit pacientku v komatu na výživu

Americký federální soud odmítl opět napojit na přístroje Terezu Schiavovou, která je už 15 let uměle udržována při životě. Dal tak za pravdu manželovi, který ji chce nechat zemřít. Proti jsou rodiče, americký Kongres i prezident George Bush. Zástupce právní firmy zastupující rodiče Schiavové oznámil, že se ihned odvolají k odvolacímu soudu v Atlantě ve státě Georgia.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Terri Schiavová | Zdroj: ČTK

Soudce Whittemore zdůvodnil po dvouhodinovém slyšení v pondělí své rozhodnutí tím, že advokáti rodičů ho nepřesvědčili, že by při obnoveném procesu existovala "podstatná pravděpodobnost úspěchu".

Terri Schiavová proděla v roce 1990 rozsáhlý srdeční záchvat a utrpěla vážné poškození mozku. Od té doby ji lékaři na Floridě udržují ve stavu, který soudní znalec označil za vegetativní a tedy nejnižší formu biologického přežívání.

Státní soudce na Floridě minulý týden po několikaletých soudních přích rozhodl, aby byla od výživy na žádost manžela odpojena. Lékaři tak učinili v pátek, ale odpojení neznamená okamžitou smrt. Ta by měla nastat během jednoho až dvou týdnů.

V uplynulých letech byla Schiavové během soudních sporů výživa odpojena již dvakrát a poté opět zavedena. Dnešní verdikt soudce Whittemorea je zatím poslední kapitolou v kauze, která byla nejprve právním střetem, ale o víkendu se do ní vložili politici.

Sněmovna reprezentantů a před ní i Senát o víkendu na mimořádném zasedání přijaly zákon umožňující, aby se rodiče Schiavové znovu odvolali, tentokrát k federálnímu soudu. Prezident Bush urychleně přerušil dovolenou a zákon podepsal.

Manžel Terri Michael Schiavo trvá na tom, že pokud by se ona sama mohla rozhodnout, nechtěla by za takových podmínek žít. "Tohle Terri chtěla, tohle je její přání. Celé se to týká jen jí a ne prezidenta Bushe a jeho bratra, floridského guvernéra Jeba Bushe. Měli by se stydět."

Terrin otec naopak tvrdí, že jeho dcera reaguje na vnější podněty. Když prý jí například nabídl malou projížďku, reagovala úsměvem. Proto Terrin otec děkoval Sněmovně reprezentantů, Senátu i prezidentu Bushovi, že"zachránili jeho dceři život."

Podle názoru George Bushe i dalších republikánů nejde jen o záchranu jedné postižené ženy, ale o vítězství kultury života. Podle kritiků a některých demokratických zákonodárců jde naopak o nemístný zásah federálních institucí do rodinných záležitostí a pravomoci státního soudu motivovaný krajně pravicovou křesťanskou ideologií.

Případ vzbudil velký zájem amerických médií a veřejnosti - mimo jiné i proto, že soudy různých instancí už dvakrát v minulých letech rozhodly, že lékaři mají Terri od přístrojů odpojit a rodičům se zatím vždy podařilo verdikt zvrátit, jednou i za pomoci floridského guvernéra Jeba Bushe, republikána a bratra prezidenta.

Martin Hromádka, Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme