Soud odročil Babišovu slovenskou kauzu s StB. Rozhodnout má týden před českými volbami

Slovenský ústavní soud odročil rozhodnutí v případu Babiš a StB. Verdikt vynese 12. října. Týká se stížnosti Ústavu paměti národa na údajně chyby soudů nižší instance.

Košice Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

„Doufáme, že to rozhodnutí bude ku prospěchu Ústavu paměti národa (ÚPN), řekl ke kauze, kterou sleduje Radiožurnál, ředitel ústavu Ondřej Krajňák. Věří, že Ústavní soud uzná. že soudy nižší instance nepostupovaly správně.

Ty totiž nechali vypovídat bývalé agenty StB, aniž by je slovenské úřady zbavily mlčenlivosti. To udělal dodatečně až nejvyšší soud, který by měl podle ÚPN správně posoudit pouze předešlý verdikt. Rozhodnutí slovenské justice ale zůstává stejné: dnešní předseda hnutí ANO Andrej Babiš by ve svazcích Státní bezpečnosti uveden neoprávněně.

Slovenský soud projedná stížnost ve sporu o evidenci Babiše u StB

Číst článek

Pokud dá v říjnu soud ÚPN zapravdu, zruší tím stanovený verdikt, jak předpokládal před čtvrtečním jednání právník ÚPN Pavol Poláček. „Když to povím jednoduše, věc se dostane zpátky k soudům nižšího stupně a věc se znovu projedná,“ vysvětlil právník Radiožurnálu. Pokud soud stížnost zamítne, celý případ tím definitivně skončí.

Babiš vědomou spolupráci s StB dlouhodobě popírá. Už dříve zopakoval, že za socialismu jako pracovník československého podniku zahraničního obchodu Petrimex přišel do kontaktu s příslušníky StB, kteří se podle něj pouze zajímali o obchodní aktivity firmy.

Archivní dokumenty, které nyní spravuje ÚPN, uvádějí, že Babiš se v roce 1980 stal důvěrníkem StB a že o dva roky později ho k údajné spolupráci s tajnou policií coby agenta s krycím jménem Bureš získal nadporučík StB Július Šuman. Ten ale u soudu prohlásil, že tato informace není pravdivá a že Babiš k StB naverbován nebyl.

Pavlína Nečásková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme