Soud ohledně ilegálních odposlechů může uškodit premiéru Cameronovi

Politický, mediální a samozřejmě trestně-právní rozměr má proces s hlavními aktéry skandálu kolem ilegálních praktik zaniklého britského týdeníku News of the World. Před soudem v Londýně dnes stanuli bývalý mluvčí premiéra Camerona Andy Coulson a někdejší šéfka koncernu News International Rebekah Brooksová. Dvě hlavní postavy aféry i šest dalších obžalovaných osob vinu popírá.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejznámější postavy britského skandálu kolem ilegálních odposlechů, Rebekah Brooksová i Andy Coulson

Nejznámější postavy britského skandálu kolem ilegálních odposlechů, Rebekah Brooksová i Andy Coulson | Zdroj: Reuters

Hlavním bodem obžaloby je spiknutí uvnitř listu News of the World s cílem zachytávat zprávy, odposlouchávat telefonáty i hlasové schránky. Terčem přitom nebyly jen osobnosti showbyznysu, jako třeba herec Hugh Grant, ale také oběti trestných činů, jako zavražděná britská školačka.

Brooksová a Coulson mají mít na svědomí ještě jeden trestný čin, a sice spiknutí s cílem mařit výkon spravedlnosti, tedy úmyslné zahlazování stop, ničení důkazů a podobně. V ostrovním právu je to velmi vážný trestný čin, který se trestá v krajním případě až doživotím.

Přehrát

00:00 / 00:00

O soudu s prominentními postavami skandálu kolem ilegálních odposlechů mluvil Jiří Hošek

Soudní líčení by mohlo velmi uškodit britskému premiérovi Davidu Cameronovi, který byl a stále je s Brooksovou ve velmi přátelském vztahu. Často si vyměňovaly textové zprávy, což premiérovi přitížilo už během svědecké výpovědi před komisí.

Mluví se i o pochybném působení Coulsona v pozici šéfredaktora a veřejnost se samozřejmě ptá, jak mohl Cameron z takového člověka udělat mluvčího vlády.

Zpravodajství o citlivém procesu bude ale velmi omezené, v Británii totiž platí přísné předpisy týkající se pohrdání soudem, které obsahují i pasáž ohledně povinnosti přesného informování pro média, a také osahuje zákaz komentování procesu ze strany politiků, novinářů, ale i samotných aktérů procesu.

V praxi to vypadá tak, že platí přísný zákaz psaní zpráv o soudu na Twitter a další sociální sítě, na dodržování tohoto zákazu budou dbát zaměstnanci soudu, kteří se budou doslova a do písmene dívat přes rameno 17 privilegovaným novinářům, kteří smějí sedět přímo v soudní síni, a taky dalším 53, kteří budou soudní líčení sledovat na monitoru ve vedlejší místnosti.

Dopis s podobným varováním dostaly i tři hlavní britské politické strany – což je pro Davida Camerona svým způsobem samozřejmě úleva.

Jiří Hošek, Tereza Jelínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme