Soud osvobodil Maročana obžalovaného za 11. září

Německý nejvyšší soud dnes s konečnou platností osvobodil Maročana Abdal Ghaního Mzúdiho obžalovaného z přípravy atentátů na Spojené státy. První proces světa s údajným teroristou obžalovaným z účasti na 11. září tak definitivně skončil.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Abdal Ghaní Mzúdi | Foto: ČTK

Nejvyšší soud zamítl žádost obžaloby o obnovení procesu a potvrdil rozsudek soudu první instance, který Mzúdiho zprostil viny v únoru 2004. Maročan byl obžalován z podílu na 3000 úmrtích. Hrozilo mu 15 let vězení.

Mzúdi byl osvobozen, neboť se nepodařilo přesvědčivě prokázat jeho vinu, tedy to, že věděl o přípravách útoků na New York a Washington z 11. září 2001. Nikoliv tedy proto, že by soud byl přesvědčen o jeho nevině.

Státní zástupce tvrdil, že dvaatřicetiletý Mzúdi patřil od jara 1999 k buňce hamburských sebevražedných atentátníků. Neúspěšně se snažil prokázat, že Mzúdi pro ně vyřizoval finanční záležitosti a obstaral jim v Hamburku bydlení právě proto, aby mohli útoky nerušeně plánovat.

Podle jiných zjištění však byly útoky proti USA naplánovány až na podzim 1999 v Afghánistánu, a proto Mzúdi nemohl být zapojen do jejich přípravy. Státní zástupce tak nepřesvědčil soud, že Mzúdi skutečně o přípravě násilných činů věděl.

Tento rozsudek znamená, že nic nestojí v cestě Mzúdiho vyhoštění. Dávno mu totiž vypršelo povolení k pobytu, které mu hamburská cizinecká policie neprodloužila. Neukončený trestní proces byl jediným důvodem, proč jej hamburské úřady zatím nevypověděly.

Osvobozující rozsudek zaručuje svobodu i pro druhého obžalovaného Mounira al-Motassadeqa. Podle obhájce Uda Jacoba totiž oba případy jsou shodné právní podstaty. Ministr vnitra Schily je proti a věří bez ohledu na dnešní osvobozující verdikt ve spravedlivý trest.

Motassadeq byl souzen jako vůbec první terorista na světě spojený s útoky z 11. září. Rozsudek v procesu s Motassadeqem má být vynesen 19. srpna, původní byl vloni zrušil nejvyšší soud kvůli závažným procesním pochybením.

Martin Hromádka, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme