Soud osvobodil Maročana obžalovaného za 11. září

Německý nejvyšší soud dnes s konečnou platností osvobodil Maročana Abdal Ghaního Mzúdiho obžalovaného z přípravy atentátů na Spojené státy. První proces světa s údajným teroristou obžalovaným z účasti na 11. září tak definitivně skončil.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Abdal Ghaní Mzúdi | Zdroj: ČTK

Nejvyšší soud zamítl žádost obžaloby o obnovení procesu a potvrdil rozsudek soudu první instance, který Mzúdiho zprostil viny v únoru 2004. Maročan byl obžalován z podílu na 3000 úmrtích. Hrozilo mu 15 let vězení.

Mzúdi byl osvobozen, neboť se nepodařilo přesvědčivě prokázat jeho vinu, tedy to, že věděl o přípravách útoků na New York a Washington z 11. září 2001. Nikoliv tedy proto, že by soud byl přesvědčen o jeho nevině.

Státní zástupce tvrdil, že dvaatřicetiletý Mzúdi patřil od jara 1999 k buňce hamburských sebevražedných atentátníků. Neúspěšně se snažil prokázat, že Mzúdi pro ně vyřizoval finanční záležitosti a obstaral jim v Hamburku bydlení právě proto, aby mohli útoky nerušeně plánovat.

Podle jiných zjištění však byly útoky proti USA naplánovány až na podzim 1999 v Afghánistánu, a proto Mzúdi nemohl být zapojen do jejich přípravy. Státní zástupce tak nepřesvědčil soud, že Mzúdi skutečně o přípravě násilných činů věděl.

Tento rozsudek znamená, že nic nestojí v cestě Mzúdiho vyhoštění. Dávno mu totiž vypršelo povolení k pobytu, které mu hamburská cizinecká policie neprodloužila. Neukončený trestní proces byl jediným důvodem, proč jej hamburské úřady zatím nevypověděly.

Osvobozující rozsudek zaručuje svobodu i pro druhého obžalovaného Mounira al-Motassadeqa. Podle obhájce Uda Jacoba totiž oba případy jsou shodné právní podstaty. Ministr vnitra Schily je proti a věří bez ohledu na dnešní osvobozující verdikt ve spravedlivý trest.

Motassadeq byl souzen jako vůbec první terorista na světě spojený s útoky z 11. září. Rozsudek v procesu s Motassadeqem má být vynesen 19. srpna, původní byl vloni zrušil nejvyšší soud kvůli závažným procesním pochybením.

Martin Hromádka, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme