Soud osvobodil příslušníky SIS v kauze odposlechů

Osvobozující rozsudek v aféře nelegálního odposlechu ministra hospodářství a šéfa vládní Aliance nový občan Pavla Ruska vyřkl okresní bratislavský soud. V kauze byli obžalováni tři bývalý příslušníci Slovenské informační služby. Prokurátor se proti rozsudku odvolal.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tlačítka telefonního přístroje

Tlačítka telefonního přístroje | Foto: Jan Rosenauer

V roce 2002 hovořil tehdejší místopředseda parlamentu Rusko s redaktorem deníku Sme. Následně se tento rozhovor objevil v systému ministerstva vnitra. Všichni tři řídící pracovníci podle vyšetřovatele věděli, že systém, za který jsou zodpovědní, nelegální odposlech umožňuje.

Samosoudce ale dnes uvedl, že není možné prokázat obviněným spáchání trestného činu. Ačkoliv existují důkazy, že o závadách v zařízení tajné služby obvinění věděli, zneužití pravomoci veřejného činitele jednoznačně nepotvrzují. Neprokázalo se navíc ani, zda byly telefonáty nahrány lidmi z tajné služby.

Kauzu, která před dvěma lety způsobila vážnou vládní krizi, bude nyní řešit krajský soud. Ministr a šéf Aliance nového občana Pavel Rusko už několikrát prohlásil, že proces základní otázku neřeší. Nikdy nebylo zjištěno, kdo a proč si odposlech objednal, ani to, jak se do systému resortu vnitra dostal.

Renata Havranová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme