Polský premiér musí už podruhé odvolat nepravdivé výroky. Na omluvu v celostátních médiích má dva dny

Už podruhé za měsíc prohrál polský premiér Mateusz Morawiecki soud kvůli výrokům na adresu politiků opozice. Na konci září musel odvolat prohlášení o tom, že předchozí vlády neinvestovaly do staveb a oprav místních komunikací. Teď má podle úterního rozhodnutí soudu odvolat věty o nečinnosti krakovské radnice v opatření proti smogu.

Krakov (Aktualizováno: 17:01 30. 10. 2018) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Polský premiér Mateusz Morawiecki.

Polský premiér Mateusz Morawiecki. | Foto: Eva Plevier | Zdroj: Reuters

„Informace zveřejněné mnou 15. září 2018 na volebním mítinku Práva a spravedlnosti ve Świebodzině, že jsme v průběhu roku a půl dali na místní silnice víc, než se dalo za celých 8 let koalic Občanské platformy a Polské strany lidové, nejsou pravdivé. Mateusz Morawiecki, předseda vlády.”

Takové prohlášení se na konci září objevilo v hlavním vysílacím čase na obrazovce Polské televize a TVN. Text velmi svižně přečetl ženský hlas. Morawieckému nařídil odvolání výroků soud ve zrychleném volebním řízení.

Televize TVP Info a TVN včera v hlavním vysílacím čase odvysílaly prohlášení premiéra Morawieckého. Nařídil to soud. Premiér musel odvolat prohlášení, že vlády PiS za rok a půl investovaly do silnic více peněz, než koalice PO a PSL za 8 let. Text velmi svižně přečetl ženský hlas

12:19 – 28. 09. 2018

2

Podobné prohlášení se má podle úterního rozhodnutí krakovského odvolacího soudu objevit na obrazovkách a v tisku znovu. Polský premiér totiž prohrál další spor. Informovalo o tom například rádio RMF 24.

Ve zrychleném volebním řízení zažaloval Morawieckého krakovský primátor Jacek Majchrowski, který se v neděli pokusí svou funkci obhájit ve druhém kole přímo přímých voleb. Proti Majchowskému stojí kandidátka na celostátní úrovni vládnoucí strany Právo a spravedlnost Małgorzata Wassermannová.

'Předchůdci nic neudělali'

Morawiecki 14. října na volebním shromáždění PiS uvedl, že „v letech 2008-2015 chyběla politika pro čistější ovzduší“ a odkazoval se na únorový rozsudek Soudního dvora Evropské unie, podle kterého Polsko dlouhodobě překračuje unijní limity znečištění ovzduší.

Varšava prohrála spor o smog. Země může za nedodržování norem zaplatit desítky miliard

Číst článek

„Předchůdci, včetně těch, kteří vedli tohle město, neudělali nic nebo téměř nic,“ dodal premiér na adresu Majchrowského, který stojí v čele města od roku 2002.

Zákaz šíření lží

Premiérovy výroky mohly podle soudu uvést voliče v omyl, a i když byly názorem Morawieckého, dá se jejich pravdivost snadno ověřit. „Slova premiéra o smogu v Krakově byla názorem, ale padla v konkrétním kontextu a narušila zásady férové volební agitace,“ stojí v odůvodnění soudu, podle kterého premiér neříkal pravdu.

Sám primátor u soudu dokládal opatření, které podle něj město v boji se smogem v minulých letech podniklo.

Na odvolání výroků má Morawiecki 48 hodin. Prohlášení musí zveřejnit na zpravodajských kanálech Polské televize a televize Polsat, na facebooku strany Právo a spravedlnost, a na titulních stranách tří deníků, včetně Gazety Wyborczej.

Soud zároveň zakázal Morawieckému „šíření nepravdivých informací“.

haf Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme