Soud potvrdil podmínku pro Alojze Lorence

Senát vyššího vojenského soudu v Trenčíně potvrdil 15měsíční podmíněný trest pro posledního šéfa komunistické Státní bezpečnosti Alojze Lorence. Zamítl jak jeho žádost o zastavení celého řízení, tak odvolání prokurátora, který požadoval přísnější trest. Lorenc byl odsouzen za zneužívání pravomocí veřejného činitele.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Alojz Lorenc | Foto: Samuel Kubáni

Podle zpravodajky Radiožurnálu na Slovensku Renaty Havranové Alojz Lorenc svoji vinu v celém rozsahu popřel. Žádal zastavení trestního řízení pro nepřiměřené průtahy. Jeho kauzou se slovenská justice zabývá téměř sedm let. Prokurátor dnes také potvrdil, že velké komplikace způsobila nečinnost českých partnerů. Dožádání na území České republiky nebylo realizováno v plném rozsahu. Na Slovensko přišla pouze neúplná fotokopie trestního spisu, na jehož základě byl Lorenc vojenským soudem v Táboře odsouzen k odnětí svobody v délce čtyř let.

Jak Lorenc řekl Radiožurnálu, stále trvá na tom, že se ničeho nedopustil: "Nezávislé soudy vydaly rozsudek a já ho musím respektovat. Samozřejmě na faktu, že mne nikdy ani nenapadlo zneužít pravomoci veřejného činitele, o tom bych přece musel něco vědět. Tam nešlo o izolaci osob opačných politických názorů. Šlo o osoby, které organizovaly určitou činnost, která byla v tom čase považovaná za nezákonnou."

Lorenc se v krátké obhajobě odvolával na dodržování základních práv a svobod s tím, že vina mu musí být dokázána bez pochybností. Dodal také, že by nikdy pravomoce jemu svěřené nezneužil, protože by tím znevážil celou svou životní dráhu. Ani jeden z předvolaných svědků se k trenčínskému soudu nedostavil.

Markéta Kaclová, Renata Havranová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme